Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Bytomska Smerfetka będzie miała swój mural!

Autor: w dniu 2023-04-28

Mieszkańcy Bytomia mieli szansę zgłaszać swoje pomysły dotyczące tego, jaki mural powstanie na ścianie wyremontowanej oficyny przy ulicy Piłsudskiego 34-36.

Znane są już wyniki internetowego głosowania na mural, który ozdobi ścianę wyremontowanej oficyny przy ul. Piłsudskiego 34-36. Najwięcej głosów (ponad trzy tysiące!) otrzymała praca Agnieszki Müller, która stworzyła portret Bytomskiej Smerfetki.

– Inspiracją do stworzenia projektu muralu była znana wielu bytomianom Grażyna Wołowiec, czyli Bytomska Smerfetka. W związku z tym, że urodziłam się w Bytomiu i mieszkałam niedaleko pani Grażyny, często spotykałam ją przechadzającą się w okolicy – opowiada Agnieszka Müller, graficzka i ilustratorka.

Jak mówi autorka zwycięskiego projektu, informacja o niedawnej śmierci Bytomskiej Smerfetki poruszyła ją na tyle, że w przypływie emocji stworzyła jej portret wśród kwiatów. I to właśnie ten pogodny wizerunek Grażyny Wołowiec, spoglądającej zza oplatającej ją zieleni skradł serca głosujących, a autorce murala przyniósł nagrodę finansową w wysokości 10 tys. zł.

– Chciałam oddać charakterystykę tej barwnej, pełnej pogody ducha postaci i zrobić to w sposób czytelny również dla odbiorców mojej pracy. Ponieważ rewitalizacja okolicy muralu zakłada umieszczenie w pobliżu ściany roślinności i miejsca rekreacji, sądzę, że to dobre miejsce na uwiecznienie pamięci o naszej Smerfetce – mówi graficzka.

Fot. Zwycięski mural Agnieszki Müller przedstawiający Bytomską Smerfetkę

Jedna z blisko 100 prac

Urząd Miejski w Bytomiu ogłosił ogólnopolski konkurs. Przysłano prawie sto prac stworzonych przez artystów – amatorów i profesjonalistów z całej Polski. Do drugiego etapu konkursu jurorzy zakwalifikowali pięć najlepszych prac, wśród których znalazły się: Zielona Strefa Bytomia" Karol Zegara, "Bytomianka" Dawida Celka i Tomasza Śmieszkoła, "Bytomska Smerfetka" Agnieszki Müller, "Malowana Lala" Magdaleny Śliwińskiej oraz "Architektoniczne perełki Bytomia" Konrada Kunca.

– Dziękujemy autorom wszystkich prac, które wpłynęły na konkurs. Cieszymy się, że Bytom stał się inspiracją do stworzenia tak wielu barwnych i nieszablonowych projektów murali. Gratulujemy autorom, których prace trafiły do finału i walczyły o głosy mieszkańców. W przyszłym roku na pewno będziemy chcieli powrócić z konkursem na stworzenie projektu kolejnego muralu w Śródmieściu – mówi Małgorzata Węgiel-Wnuk, naczelniczka Wydziału Komunikacji Medialnej i Promocji.

Tak głosowali internauci

Tuż za zwycięską pracą Agnieszki Müller (3057 głosów), znalazła się praca Karola Zegara "Zielona Strefa Bytomia", na którą zagłosowało 2044 osób. 1065 głosów otrzymała "Bytomianka" Dawida Celka i Tomasza Śmieszkoła, z kolei 873 głosy przypadły w udziale "Architektonicznym perełkom Bytomia" Konrada Kunca. Na "Malowana Lalę" Magdaleny Śliwińskiej zagłosowało 768 osób.

Źródło i zdjęcie: UM Bytom