Ceny zniczy, kwiatów i wiązanek. Jakie zmiany zaszły?
Autor: Andrzej Zazgórnik w dniu 2024-10-30
W związku z nadchodzącym dniem Wszystkich Świętych, sklepy już od miesiąca mają w sprzedaży znicze czy kwiaty na groby. Jak zmieniły się ceny tych produktów? Przeprowadzono analizy.
Co roku, kiedy zbliża się 1 listopada, każdy z nas udaje się do sklepów, aby kupić znicze czy dekoracje na groby. I z każdym rokiem – co nikogo już chyba nie dziwi – ceny tych produktów wzrastają. Nasz reporter udał się w miasto, aby zapytać się mieszkańców, jakie różnice są w cenach, według nich, względem zeszłego roku.
– Jest drożej. Przeciętna wiązanka, myślę w granicach 100 zł. Tyle zapłaciliśmy za ładny, oryginalny wieniec – powiedziała jedna z mieszkanek miasta. – Wkłady palą się dłużej, natomiast cena jest porównywalna do zniczy – powiedziała inna z zapytanych osób.
Ceny zniczy, kwiatów i wiązanek. Przeprowadzono analizy
Spółka UCE RESEARCH przeprowadziła analizy, aby sprawdzić, o ile wzrosły ceny. Co z nich wynika? Ceny zniczy w Polsce w 2024 roku wzrosły średnio o 9,2% w porównaniu do poprzedniego roku. Powodem tego zjawiska jest oczywiście sezonowy popyt związany z dniem Wszystkich Świętych. W związku z takim wzrostem, Polacy wolą umyć znicze w dobrym stanie i włożyć do nich wkłady niż kupować nowe. Jest to, według nich, dużo bardziej opłacalne i ekologiczne, niż kupowanie co roku nowych. Rezygnują również z kupna kwiatów na rzecz zniczy. O swoistego rodzaju recykling apelują też miasta, które podkreślają, że w czasie, gdy odwiedzamy groby zmarłych, ilości odpadów znacząco wzrastają. Tylko w zeszłym roku MPGK Katowice wywiozło na przełomie października i listopada blisko 940 m3 odpadów z cmentarzy. Co zatem robić?
– Jeśli planujemy wymienić dekoracje na grobie naszych bliskich, a znicz jest nieuszkodzony, możemy go odłożyć na regał, z którego inna osoba może go po porostu wziąć i uzupełnić jedynie o wkład. Jest to dużo bardziej ekologiczne i mniej kosztowne, tworzymy wtedy znacznie mniej odpadów niż w przypadku, gdy używamy zniczy jednorazowo – mówi Justyna Buchalik, naczelniczka wydziału komunikacji społecznej w Urzędzie Miasta Katowice.
W dyskontach i hipermarketach ceny tych artykułów zaliczyły… spadek!
W dyskontach i hipermarketach znicze i kwiaty można kupić taniej. W sklepach wielkopowierzchniowych ceny zniczy spadły o 12,5%. W przypadku hipermarketów spadek był kilkukrotnie bardziej znaczący! Sklepy te, chcąc przyciągnąć klientów, mogą pozwolić sobie na obniżanie cen artykułów cmentarnych ze względu na dosyć elastyczną politykę cenową.
Oprac. Nikola Wylężek