Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Drogie Święto Wszystkich Świętych. Sprzedawcy apelują

Autor: w dniu 2023-10-31

Święto Wszystkich Świętych jest czasem, kiedy w szczególny sposób podkreślamy swoją pamięć o tych, którzy odeszli. Palimy znicze, składamy wieńce. Te stają się coraz droższe, co da się zauważyć.

To będzie drogie święto Wszystkich Świętych. Galopująca drożyzna nie ominęła artykułów, którymi tradycyjnie zdobimy groby najbliższych. Ceny zniczy, kwiatów i wiązanek są dużo wyższe niż rok temu.

Handlujący na przycmentarnych stoiskach narzekają na niewielkie zainteresowanie ich towarem, a kupujący narzekają na wysokie ceny:

-Kiedyś taki stroik kosztował 50, teraz 75 – mówi jedna z pytanych osób. -Znicze są droższe, po 50, po 60 złotych – informuje inna w rozmowie z reporterką Radia Piekary Gabrielą Kokott-Drzyzgą mieszkańcy Piekar Śląskich.

O dramatycznej sytuacji, między innymi na giełdzie kwiatowej w Tychach informują nas właściciele ogrodnictw i apelują o wsparcie w tej trudnej sytuacji.

– Nie pamiętamy czy w historii giełdy był taki rok –  pisze w mailu do naszej redakcji pan Tomasz z Rudy Śląskiej. -Nie ma praktycznie kupujących, a kwiaty o które dbaliśmy przez kilka ostatnich miesięcy wyrzucimy do kosza. Powoli zaczynamy liczyć straty – dodaje pan Tomasz.

W obliczu takiej sytuacji pozostaje pytanie – czy obecnie zaopatrując się w znicze i wieńce, korzystamy z ofert lokalnych sprzedawców czy też raczej udajemy się do wielkopowierzchniowych sklepów? Niezależnie od tego – warto pamiętać, że nie brakuje nekropolii, gdzie wdrożono rozwiązanie, dzięki któremu można zaoszczędzić. To specjalnie przygotowane regały, gdzie chętni mogą zostawiać znicze, z których już nie skorzystają, a nadają się jeszcze do dalszego użytku. Wówczas ten, kto chce, może za darmo wziąć taki znicz, by go użyć, ponosząc koszty zakupu jedynie samego wkładu.

Znicze do ponownego użytku w Gliwicach