Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Damian Małas to jedyny taki nurek w województwie

Autor: w dniu 2023-01-18

Nurek Instruktor MSWiA. To brzmi dumnie. Szczególnie, kiedy jest się jedynym człowiekiem z takimi uprawnieniami w regionie. 

Młodszy ogniomistrz Damian Małas uzyskał uprawnienia Nurka Instruktora MSWiA. Jest obecnie jedynym instruktorem MSWiA w województwie śląskim.

Wyjątkowy nurek służby w bytomskiej PSP

Damian Małas służy w bytomskiej jednostce od 2014 roku i od początku swojej służby jest członkiem działającej w ramach JRG w Bytomiu Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego.
-Żeby uzyskać uprawnienia nurka instruktora MSWiA trzeba przejść szereg szkoleń, spędzić tysiące godzin pod wodą. To nie jest tak, że po prostu zgłaszam się na kurs, zdaję egzaminy i otrzymuję uprawnienia po prostu. Zaczynamy ścieżkę kariery w grupie nurkowej od uprawnień młodszego nurka. Czasokres dwóch lat, godziny pod wodą. Następny nurek. Znowu czasokres dwóch lat. Godziny pod wodą. Kierujący pracami podwodnymi, który zajmuje się dowodzeniem akcjami nurkowymi. Kolejne dwa lata. Znowu godziny pod wodą i kandydat może starać się o uprawnienia nurka MSWiA   – mówi mł. ogn. Damian Małas.
Poza nurkowaniem w ramach służby w PSP bytomski strażak nurkuje na co dzień, jest instruktorem nurkowania cywilnego. Specjalizuje się głównie w nurkowaniach wrakowych i jaskiniowych. Od wielu lat podnosi swoje kwalifikacje oraz nabywa doświadczenia podczas nurkowań na bałtyckich wrakach oraz w kopalniach i jaskiniach całej Europy.
-Jest to jedna grupa na całe województwo śląskie. Mamy sporo pracy. Grupa nurkowa liczy około 30 osób z uprawnieniami młodszego nurka, nurka, kierujących pracami podwodnymi i instruktora MSWiA. Mam taką satysfakcję, ponieważ skoro mam takie uprawnienia, które mam, to muszę być dobry w tym, co robię już tyle lat – kwituje Małas.
Od niedawna nurkuje również na obiegach zamkniętych (rebreather).

Komentarze

Co o tym sądzisz?

Twój adres e-mail nie zostanie upubliczniony.Wymagane pola oznaczone są *.