Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Dmuchane bandy wokół toru żużlowego w Świętochłowicach

Autor: w dniu 2023-06-20

Dmuchane pneumatyczne bandy  zostały zamontowane na torze żużlowym zlokalizowanym na stadionie im. Pawła Waloszka w Świętochłowicach. To kolejny etap reaktywacji toru, który praktycznie zamyka starania miasta i klubu o spełnianie wymogów PZMot do organizacji zawodów speedwayowych.

Żużlowcy na stałe wracają do Świętochłowic. Do oficjalnego uruchomienia toru potrzeba jeszcze licencji zatwierdzonej przez PZMot, ale władze są przekonane, iż nie będzie problemów w oddaniu obiektu do użytku.

-Wszystko wykonane jest zgodnie z wytycznymi. A te dotyczą zawodów na poziomie ekstraligi – mówił prezydent Świętochłowic Daniel Beger.

Prezydent wspólnie z prezesem firmy odpowiedzialnej za dostarczenie i zainstalowanie band – Tonym Briggsem – przyglądali się wykonywanym w poniedziałek pracom. Przypomnijmy, że właściciel firmy 3Sixty Sports Sp. z o.o. odpowiedzialnej za dostawę sprzętu to pochodzący z Nowej Zelandii, były żużlowiec, syn legendarnego zawodnika Barry'ego Briggsa. Tony jest inicjatorem powstania dmuchanych band. Ten nowatorski pomysł był wynikiem jego własnego wypadku, podczas którego, uderzając o zwykłą bandę podczas zawodów w Coventry w 1981 r., złamał kręgosłup, co na dobre zakończyło jego karierę zawodniczą. To doświadczenie pchnęło go do skonstruowania band pneumatycznych, z których korzysta dziś cały świat.

Dmuchane bandy – jak wykonywane są prace?

Instalacja band na każdym z łuków wymaga, jak czytamy na stronie miasta, około trzech godzin pracy.

-Jestem pełen podziwu dla tego obiektu. Macie piękny stadion, z którego będą mogli korzystać młodzi adepci żużla. Życzę, aby jak najszybciej wróciła tu także drużyna seniorska. Patrzę na to jako były żużlowiec i chciałbym móc tutaj jeździć! – z entuzjazmem podkreślał Nowozelandczyk.

Wartość band pneumatycznych z aktualną homologacją FIM ADP APlus + wynosi blisko 260 tys. zł. Po pomyślnych odbiorach jeszcze w tym miesiącu, jak przekonują władze Świętochłowic, stadion w tym mieście może zyskać pozytywną opinię i zielone światło do organizacji zawodów żużlowych.