Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Dostępność w instytucjach publicznych – tematem konferencji ZUS

Autor: w dniu 2023-06-05

O "dostępności" w instytucjach publicznych będą rozmawiać w zabrzańskim Oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jutro odbędzie się tam konferencja, której celem jest popularyzacja dobrych praktyk w zakresie wdrażania dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Wdrażanie i monitorowanie dostępności w instytucjach publicznych dla osób ze szczególnymi potrzebami –  to temat konferencji jaka jutro odbędzie się w zabrzańskim Oddziale ZUS. Będzie to okazja do wymiany doświadczeń, dobrych praktyk w dziedzinie dostępności w zakresie usuwania barier i utrudnień architektonicznych, cyfrowych oraz tych informacyjno-komunikacyjnych.

– Gdy mówimy o dostępności często pierwszym skojarzeniem jest usunięcie barier architektonicznych dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, czy też obecność tłumacza języka migowego dla osób niesłyszących. Jednak dostępność to zdecydowanie szersze pojęcie. To rozwiązania, które służą nie tylko osobom z niepełnosprawnościami, ale szerokiemu gronu odbiorców, osób ze szczególnymi potrzebami – mówi Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

Zaproszeni prelegenci przedstawią jutro informacje o celach i postępach programów, które zapewniają dostępność osobom ze szczególnymi potrzebami, o postępowaniach skargowych na brak dostępności oraz o praktykach w zakresie wdrażania dostępności w instytucjach publicznych. Co ważne, w dniu konferencji na parterze budynku Oddziału ZUS w Zabrzu odbędzie się Dzień otwarty dla Osób z Niepełnosprawnościami.

– w trakcie którego instytucje i organizacje pozarządowe zrzeszające osoby niepełnosprawne i działające na rzecz osób niepełnosprawnych na specjalnie przygotowanych stoiskach będą udzielały porad, konsultacji i wsparcia osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom – dodaje Beata Kopczyńska

Udział w konferencji jest bezpłatny. Mogą w niej wziąć udział wszyscy zainteresowani wprowadzaniem udogodnień w zakresie dostępności. Radio Piekary patronuje wydarzeniu.