Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Dzieci ulicy pod skrzydłami Aniołów

Autor: w dniu 2023-04-11

Wychowuje ich podwórko, a wolontariusze z Domu Aniołów Stróżów są ich dobrymi doradcami. Fundacja działająca w Katowicach, Chorzowie i Sosnowcu chce chce w przeddzień Międzynarodowego Dnia Dzieci Ulicy pokazać, z jak poważnym problemem mamy do czynienia. Występuje on także w bogatych na pozór śląskich miastach.

Wychowawcy z Domu Aniołów Stróżów codziennie dyżurują na podwórkach na Załężu, Juliuszu i Biadaczu. To dzielnice śląskich i zagłębiowskich miast, które mocno doświadczył proces zamykania kopalń i hut. Gwałtowne zmiany wpłynęły nie tylko na byłych pracowników, ale także na ich dzieci, a nawet wnuki. W efekcie nadal można spotkać tutaj maluchy i nastolatków, którym z różnych powodów brakuje opieki, domowego ciepła lub stałego wsparcia.

Dzieci ulicy pod opieką Aniołów

To właśnie do tych młodych ludzi pomocną dłoń wyciągają Anioły.

– Spotykamy się na "ich" terenie, bo czasem to jedyna przestrzeń na spokojną rozmowę – wyjaśnia Monika Bajka z Domu Aniołów Stróżów. – Podczas wspólnej zabawy na ulicach i podwórkach udaje nam się zbudować relacje i poznać problemy, z którymi mierzą się dzieci. To pierwszy krok do udzielenia pomocy – dodaje.

Dyżury uliczne od lat 90. są jedną z form wsparcia zapewnianej przez stowarzyszenie.

– Nasza historia zaczęła się od pomocy dzieciom, które przebywały na katowickim dworcu. Pomoc była wtedy doraźna, a powstały kilka lat później pierwszy Dom był schronieniem, azylem, otwartym dla każdego – wyjaśnia prezeska stowarzyszenia.

– Po prawie 30 latach realia w Polsce bardzo się zmieniły. Kontynuujemy pracę uliczną, ale nasz system pomocy znacznie się rozszerzył. Wspieramy dzieci systemowo: uczymy i przygotowujemy na zmiany, jakie mają szansę się dokonać w życiu młodych ludzi i ich rodzin – wyjaśnia Monika Bajka. – Dom Aniołów Stróżów to codziennie opieka, pomoc w odnajdowaniu potencjału i budowa relacji opartych na zaufaniu – podkreśla.

W związku ze zbliżającym się Międzynarodowym Dniem Dzieci Ulicy Anioły chcą przypomnieć o problemach dzieci i zasadach mądrego pomagania. Celem obchodzonego 12 kwietnia dnia jest skupienie uwagi publicznej na sytuacji dzieci żyjących w różnych krajach i regionach.

– W związku ze zbliżającym się Dniem Dzieci Ulicy chcemy zachęcić do przyłączenia się do naszej misji pomagania dzieciom. Wystarczy podczas rozliczania PIT-u przekazać 1,5% podatku na podopiecznych Stowarzyszenia Dom Aniołów Stróżów – mówi Monika Bajka. – Zebrane w ten sposób środki przeznaczone zostaną pomoc w nauce, wparcie psychologiczne, ciepłe posiłki, a dla niektórych dzieci: na pierwszy w życiu wyjazd na wakacje – wymienia. Dom Aniołów Stróżów rocznie pomaga ok. 600 dzieciom z Katowic, Sosnowca i Chorzowa.