Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Dziś Światowy Dzień Ofiar Wypadków Drogowych [WIDEO]

Autor: w dniu 2023-11-19

Każdego roku w trzecią niedzielę listopada przypada Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Jest to czas refleksji, dzień pamięci o tych, którzy stracili życie na drodze. 

Po raz pierwszy Światowy Dzień Pamięci obchodzony był w 1995 roku z inicjatywy kilku stowarzyszeń, w tym Europejskiej Federacji Ofiar Wypadków Drogowych – FEVR. W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło rezolucję ustanawiającą trzecią niedzielę listopada, jako Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych (World Day of Remembrance for Road Traffic Victims).

Dane są zatrważające. W ubiegłym roku w Polsce w wypadkach drogowych zginęło blisko 1900 osób. Za każdym wypadkiem drogowym kryje się ludzki dramat. Dotyka on nie tylko poszkodowanych, ale także sprawców zdarzeń i ich bliskich. Policja apeluje i przypomina, że korzystając z drogi, zmotoryzowani i piesi powinni pamiętać, że to od naszego zachowania, koncentracji, podjętych decyzji i przestrzegania przepisów ruchu drogowego zależy bezpieczeństwo nasze oraz pozostałych uczestników ruchu.

Policjaci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach przygotowali materiał, w którym pokazano, do czego prowadzi nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego i lekceważenie podstawowych zasad bezpieczeństwa:

Fot wyróżniające: pixabay