Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Dzwon zwycięstwa w Zagłębiowskim Centrum Onkologii

Autor: w dniu 2023-07-03

Walka z chorobą nowotworową to często długi, złożony proces. Każde zwycięstwo nad tym śmiertelnie groźnym wrogiem jest okazją do radości. Obwieszcza ją dzwon znajdujący się w Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej.

"Walczyłem, wytrwałem, wygrałem" – brzmi maksyma umieszczona na dzwonie, który zawisł w korytarzu Oddziału Onkologii Klinicznej Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej. Dzwon będzie wybrzmiewał za każdym razem, gdy placówkę będzie opuszczać pacjent, który pokonał chorobę nowotworową.

– Dzwon jest podzięką od pacjenta, który zakończył u nas leczenie. Widział takie rozwiązania w szpitalach za granicą i postanowił, że każdy, kto wygrywa z rakiem powinien w donośny sposób to ogłosić – mówi Dorota Ćwięczek, pielęgniarka oddziałowa Oddziału Onkologii Klinicznej dąbrowskiego szpitala.

Dźwięk dzwonu to nie tylko narzędzie do ogłaszania dobrych informacji. Ma także przypominać, jak ważna jest profilaktyka.

– Mamy nadzieję, że nasz Dzwon Zwycięstwa będzie bił jak najczęściej. Jego dźwięk ma dawać nadzieję, ale i przypominać wszystkim o profilaktyce i o tym, że powinniśmy się badać i kontrolować swój stan zdrowia – podkreśla Marzena Kula, Dyrektor Zagłębiowskiego Centrum Onkologii.

Do idei odnosi się także prezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak, który podkreśla, że zwyczaj uderzania w podobne dzwony ma miejsce w różnych rejonach świata:

Zwyczaj zapoczątkował Irve Charles Le Moyne, amerykański kontradmirał marynarki wojennej. Na znak zwycięstwa z rakiem Le Moyne postanowił uderzyć w okrętowy dzwon, a następnie podarował go szpitalowi w Teksasie, w którym się leczył.

Dominika walczy z rakiem. Można ją wesprzeć w powrocie do zdrowia