Dzwony kościelne są za głośno? Przybywa skarg

Autor: w dniu 2024-07-18

W pierwszych dniach stycznia informowaliśmy o tym, że mieszkańcy Bytomia skarżą się na zbyt głośne dzwony kościelne. Chodziło wówczas o kościół Najświętszej Maryi Panny. Okazuje się jednak, że coraz większej grupie osób przeszkadza dźwięk dobiegający z kościelnych wież. Są kolejne skargi. 

Sprawę postępowania administracyjnego związanego z poziomem hałasu emitowanym przez Kościół Mariacki jako pierwszy opisał w styczniu portal bytomski.pl. Wyruszyliśmy wówczas z mikrofonem, by zapytać mieszkańców, co sądzą o złożonej skardze i… ich stanowisko było zróżnicowane, ale wielu dźwięki nie przeszkadzały. Faktem jest, że wówczas do sprawy odniósł się bytomski magistrat.

-W związku ze skargami mieszkańców Bytomia na emisję hałasu przez dzwony kościelne kościoła Najświętszej Maryi Panny na Rynku zleciliśmy pomiary emisji hałasu do środowiska. Badania zostały wykonane przez akredytowane laboratorium. Pomiary wskazały przekroczenie emisji hałasu do środowiska – mówiła w styczniu Małgorzata Węgiel-Wnuk, rzeczniczka Urzędu Miasta w Bytomiu.

W związku z tym, że Bytom nie może sam orzekać w swojej sprawie, postępowanie, które cały czas trwa, prowadzi Urząd Miejski w Gliwicach. Proboszcz podjął jednak decyzję, nie czekając na rozstrzygnięcia, że czas dzwonienia będzie skrócony. Teraz to samo zagadnienie dotyczy kościoła w Miechowicach.

Dalszy ciąg tekstu poniżej.

Kościelne dzwony zaczęły przeszkadzać. Ktoś poskarżył się do urzędu

Kościół w Miechowicach też będzie uciszony?

Sytuacja tożsama z tą, do której doszło w przypadku kościoła na Rynku, ma miejsce, informuje bytomski.pl, w przypadku kościoła pw. Bożego Ciała przy ulicy Kasztanowej. Mieszkańcom zaczął przeszkadzać dźwięk emitowany przez dzwony.

– Ze względu na fakt, że emitowany hałas oddziałuje na tereny stanowiące własność Gminy Bytom, aby zachować bezstronność w postępowaniu, Gmina złożyła wniosek do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach o wyłączenie organu – gminy Bytom ze sprawy. Organem zastępczym do prowadzenia postępowania administracyjnego wszczętego z urzędu, zgodnie z postanowieniem Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach, został Prezydent Miasta Gliwice – informuje Małgorzata Węgiel-Wnuk, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Prezydent Gliwic wydał pod koniec czerwca decyzję, w której określił dopuszczalne poziomy hałasu dla dzwonów wybrzmiewających przy Kasztanowej. W godzinach 6.00-22.00 dopuszczalny poziom hałasu wynosi maksymalnie 55 decybeli, zaś w nocy 45 decybeli. Z badań przeprowadzonych w dwóch punktach przez wyspecjalizowaną w tym zakresie instytucję wynika, że normy te zostały przekroczone w jednym, o niecałe 9 decybeli. Należało zatem zmniejszyć poziom hałasu, ale zapadła decyzja, by zaprzestać dzwonienia.

Jest kolejny kościół

Skargę złożyli również ci, którzy mieszkają w sąsiedztwie parafii Wniebowstąpienia Pańskiego przy ul. Wyzwolenia w Szombierkach. Tę sprawę rozpatruje, decyzją Samorządowego Kolegium Odwoławczego, prezydent Zabrza. Przeprowadzono już badania. Poziom hałasu wyniósł 78 decybeli.

Tu, podobnie jak w przypadku kościoła przy Kasztanowej, procedura nie została zakończona, ale w związku z przekroczeniem norm można domniemywać, że parafia także dostanie decyzję, w której określony będzie dopuszczalny poziom hałasu emitowanego do środowiska.