Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Kościelne dzwony zaczęły przeszkadzać. Ktoś poskarżył się do urzędu

Autor: w dniu 2024-01-30

Mieszkańcy poskarżyli się na dźwięk dzwonów, który wybrzmiewa tu od lat. Sprawą zajął się magistrat. Jaki będzie finał zamieszania wokół dźwięków wybrzmiewających z wieży Kościoła Mariackiego w Bytomiu?

Te dzwony dzwonią od wieków i do tej pory nikomu nie przeszkadzały. W końcu zaczęły… Trwa zamieszanie wokół dzwonów Kościoła Marackiego w Bytomiu. Po skardze mieszkańców Urząd Miasta zlecił badania hałasu.

-Króciutko dzwonią, absolutnie nie można mówić o jakimś zakłócaniu spokoju. One były ściszone jakiś czas temu. Były pomiary robione i dalej komuś to przeszkadza. Przykre i szkoda, żeby taką piękną tradycję niszczyć – mówi reporterce Radia Piekary Gabrieli Kokott-Drzyzdze jedna z mieszkanek miasta. -Ja tu mieszkam, a gdzie tam, jakie dzwony – dodaje jeden z okolicznych mieszkańców.

Zapytani mieszkańcy twierdzą, że problemu nie ma, ale czy na pewno? Co na to urząd miasta? Wiadomo, że zlecono stosowne badania.

-W związku ze skargami mieszkańców Bytomia na emisję hałasu przez dzwony kościelne kościoła Najświętszej Maryi Panny na Rynku zleciliśmy pomiary emisji hałasu do środowiska. Badania zostały wykonane przez akredytowane laboratorium. Pomiary wskazały przekroczenie emisji hałasu do środowiska  – Małgorzata Węgiel-Wnuk, rzeczniczka Urzędu Miasta w Bytomiu.

W związku z przekroczeniem norm, wszczęto procedurę administracyjną w sprawie wydania decyzji o dopuszczalnym poziomie hałasu. Ze względu na fakt, iż kościelne dzwony oddziałują na tereny należące do gminy, stwierdzono, że procedurę powinien wydać inny organ niż prezydent Bytomia, aby decyzja została podjęta w sposób bezstronny.

-Ze względu na wynik pomiarów wszczęte zostało postępowanie administracyjne. Z uwagi na fakt, że emitowany hałas oddziałuje również na tereny stanowiące własność Gminy Bytom, aby zachować bezstronność w postępowaniu, Gmina złożyła wniosek do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach o wyłączenie Gminy ze sprawy. Obecnie oczekujemy na wyznaczenie zastępczego organu, który zajmie się tą sprawą – mówi rzeczniczka bytomskiego magistratu Małgorzata Węgiel-Wnuk.

Warto dodać, że dzwony Kościoła Mariackiego przy Rynku w dzień roboczy odzywają się tylko trzy razy. A czas dzwonienia został skorcony do dwóch minut, aby ograniczyć uciążliwość dla sąsiadów. Czy będą dalsze ograniczenia – decyzji jeszcze nie podjęto.

Fot. facebook/Kościół Mariacki w Bytomiu