Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Fabryka metamfetaminy zlikwidowana

Autor: w dniu 2022-12-02

Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zlikwidowali na pograniczu polsko-czeskim fabrykę metamfetaminy. Zatrzymano w tej sprawie dziewięć osób.

W listopadzie br. do Sądu Okręgowego w Opolu został skierowany akt oskarżenia przeciwko dziewięciu podejrzanym o produkcję i dystrybucję na terenie województwa opolskiego i śląskiego metamfetaminy oraz marihuany, a także nielegalne posiadanie amunicji. Śledztwo prowadzili  funkcjonariusze Wydziału Operacyjno-Śledczego Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Opolu.

W trakcie przeszukania pomieszczeń, zajmowanych przez chemika grupy przestępczej, ujawniono i zabezpieczono laboratorium wraz z kompletną linią produkcyjną do wytwarzania metamfetaminy tzw. "metodą czeską" oraz ponad kilogram marihuany, metamfetaminę i amfetaminę. Znaleziono również fałszywe dokumenty oraz tytoń bez polskich znaków akcyzy skarbowej. Podczas przeszukania zabezpieczono również amunicję do broni palnej oraz broń białą. Wobec lidera grupy "chemika" zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Wobec pozostałych podejrzanych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozorów Policji, zakazu opuszczania kraju i zatrzymanie posiadanych przez nich dokumentów paszportowych. Ponadto w trakcie realizacji procesowych dokonano zabezpieczeń na mieniu członków grupy na poczet przyszłych kar i roszczeń. Podejrzanym za popełnione przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat.

Źródło: Śląska Straż Graniczna