Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Fałszywy policjant zatrzymany w Katowicach. Chciał wyłudzić 50 tys. złotych

Autor: w dniu 2023-04-21

Ci, którzy podają się za policjantów cały czas są aktywni. Przekonała się o tym mieszkanka Katowic, do której zadzwonił 23-letni oszust. Jego potencjalna ofiara wykazała się czujnością i powiadomiła właściwych mundurowych.

Policjanci z Katowic zatrzymali mężczyznę, który usiłował oszukać metodą "na policjanta" mieszkankę stolicy regionu. Podając się za oficera CBŚP, chciał wyłudzić od niej 50 tys. zł. Sprawcę zatrzymano, a jego fortel okazał się nieskuteczny.

Fałszywy policjant zatrzymany. Dzięki właściwej reakcji ofiary

Mundurowi z Nieetatowej Grupy Wsparcia Oddziału Prewencji Policji w Katowicach zatrzymali mężczyznę podejrzanego o usiłowanie oszustwa mieszkanki Katowic. 23-letni mieszkaniec Zabrza, podając się za oficera CBŚP, wprowadził w błąd 61-letnią kobietę. Poinformował ją, że pieniądze, które zgromadziła w banku, są zagrożone przez hakerów. Według rozmówcy, jedyną szansą na ochronę majątku było wypłacenie i przekazanie gotówki funkcjonariuszowi CBŚP. W ten sposób oszust chciał wyłudzić 50 tys. zł. Sprawca przez cały czas szczegółowo instruował kobietę. Mieszkankę Katowic zaniepokoił jednak fakt, że rozmówca kazał jej wezwać taksówkę i pojechać po pieniądze do banku. Kobieta wykorzystała ten moment, aby powiadomić prawdziwą Policję. Katowicki dyżurny odegrał kluczową rolę w błyskawicznym skoordynowaniu kilku patroli w różnych częściach Katowic, dzięki czemu całe przedsięwzięcie zakończyło się zatrzymaniem. Oszust wpadł na gorącym uczynku, gdy na ulicy próbował odebrać gotówkę od 61-latki.

Trafił już do policyjnego aresztu, a jego sprawą zajęli się śledczy z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Katowicach. Na wniosek Prokuratury Rejonowej Katowice Południe podejrzany, decyzją Sądu Rejonowego Katowice-Wschód w Katowicach, został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.  Za popełnione przestępstwo grozi mu kara do 8 lat więzienia.