Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Sobula: Czy igraliśmy z panem wojewodą? To nie jest chyba dobre określenie

Autor: w dniu 2023-04-21

Gościem dzisiejszej Rozmowy Dnia w Radiu Piekary był Bogumił Sobula – wiceprezydent Katowic. W trakcie dyskusji prowadzonej przez Marcina Zasadę mówiono między innymi o tablicy z nazwą Placu Wilhelma Szewczyka.

-Czy igraliśmy z panem wojewodą? To nie jest chyba dobre określenie – mówi na temat zmiany tablicy na jednym z głównych placów Katowic gość dzisiejszej Rozmowy Dnia w Radiu Piekary Bogumił Sobula – wiceprezydent Katowic.

-Prezydent Katowic jest legalistą. Szanujemy wyroki prawa, wyroki sądów. Naczelny Sąd Administracyjny w jasny sposób wypowiedział się w tej kwestii, natomiast prawo dopuszcza dwutorową realizację tego wyroku – jedna przez prezydenta, druga przez wojewodę. Ponieważ pan prezydent Marcin Krupa podziela stanowisko zdecydowanej większości mieszkańców, że takie działanie nie jest właściwe, zostawiliśmy w tym zakresie inicjatywę panu wojewodzie. Skorzystał z tego w sposób taki, który od strony estetycznej nie jest akceptowalny – odnosi się do sprawy demontażu tabliczki z nazwą "Plac Wilhelma Szewczyka" i jej zmiany na "Plac Marii i Lecha Kaczyńskich" Sobula.

-Mówimy o trzech bardzo ważnych postaciach dla życia publicznego, społecznego, politycznego – Wilhelmie Szewczyku i śp. parze prezydenckiej Lechu i Marii Kaczyńskich. Myślę, że takie troszkę instrumentalne traktowanie tego, o dużym zabarwieniu politycznym, emocjonalnym, nie licuje z powagą tych osób. Myślę, że można to było zrobić w inny sposób – kwituje.