Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Festiwal Kultury Bez Barier w kinie „Zacisze”

Autor: w dniu 2023-10-02

Festiwal Kultury Bez Barier to święto kultury dostępnej dla wszystkich i najbardziej otwarte wydarzenie w kraju. Niebawem zorganizowana będzie jego kolejna odsłona.

Festiwal integruje polskie społeczeństwo i otwiera na potrzeby osób często wykluczanych z codziennego życia społecznego i kulturalnego. W tym roku organizowana będzie 11. edycja. Co zaplanowali organizatorzy?

5 października na godzinę 16:00 zapraszamy na seans przyjazny sensorycznie: "Kicia Kocia na pikniku". Dostosowanie seansu polega na zmianie natężenia oświetlenia oraz dźwięku tak, by doświadczenie  oglądania filmu na dużym ekranie uczynić maksymalnie przyjazne nadwrażliwym zmysłom. Przed seansem nie będą wyświetlane reklamy i zwiastuny, by nie rozpraszać uwagi widzów.To nie wszystko.

W trakcie seansu nie obowiązuje zasada całkowitej ciszy – można  komentować film, śpiewać piosenkę razem z bohaterem, tańczyć razem z nim, wyrażać ekscytację, wędrować po sali, itp. Rodzice nie muszą już czuć się nieswojo w kinie, kiedy ich dziecko całym sobą wyraża radość z oglądania seansu. Kilka dni później zaplanowano kolejne wydarzenie.

8 października o 15:00 odbędzie się seans z audiodeskrypcją i napisami: "Na twoim miejscu". Wstęp do filmu tłumaczony będzie na Polski Język Migowy. Audiodeskrypcja to technika, która poprzez dodane do ścieżki dźwiękowej opisy słowne umożliwia odbiór filmu osobom niewidomym i słabowidzącym. Zwięzłe opisy scen filmowych pozwalają osobie niewidomej podążać za rozwijającym się wątkiem historii oraz usłyszeć i zrozumieć, co dzieje się na ekranie.

Osoby z niepełnosprawnością wzroku wyposażone w odpowiednie odbiorniki audiodeskrypcji mogą uczestniczyć w seansie filmowym na równi z innymi widzami. Napisy dla niesłyszących i słabosłyszących przygotowane są tak, aby umożliwić osobom z dysfunkcją słuchu jak najpełniejszy odbiór filmu.

Oprócz dialogów napisy zawierają niewerbalne wypowiedzi bohaterów, informacje o istotnych dźwiękach, odgłosach i tle muzycznym oraz informacje ułatwiające identyfikację bohaterów. Więcej o wydarzeniu oraz bilety dostępne są na stronie www.kinozacisze.pl oraz w kasie kina.