Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Fizjoterapeutka z GCR Repty z prestiżowym certyfikatem

Autor: w dniu 2023-06-16

Górnośląskie Centrum Rehabilitacji im. gen. Jerzego Ziętka może pochwalić się wysoko wykwalifikowanym personelem. Jedna z tamtejszych fizjoterapeutek uzyskała certyfikat, którym może pochwalić się tylko 200 osób na całym świecie.
Aleksandra Kucińska – fizjoterapeuta z Oddziału Rehabilitacji Leczniczej dla Osób Dorosłych w Stanie Śpiączki w Górnośląskim Centrum Terapii "Repty" została Międzynarodowym Instruktorem Koncepcji Bobath dla dorosłych. To, jak informuje placówka, druga osoba w Polsce i jedna z 200 na całym świecie z tak prestiżowym certyfikatem.

Fizjoterapeutka z GCR Repty wyjątkowa w skali świata

Koncepcja Bobath jest pomocna w pracy z osobami z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego. Jej celem jest poprawa sprawności pacjenta poprzez wsparcie i stymulowanie jego naturalnych procesów neuroplastyczności. Dzięki wiedzy opartej o najnowsze doniesienia naukowe oraz analizie prezentowanych przez pacjenta zachowań ruchowych możliwe jest lepsze zrozumienie działania systemu nerwowego, a przez to prowadzona terapia staje się skuteczniejsza.

Fot. SP ZOZ "Repty" Górnośląskie Centrum Rehabilitacji im. gen. Jerzego Ziętka

Kto opracował koncepcję Bobath?

Koncepcja została opracowana przez małżeństwo Berty i Karela Bobath  w latach 40 XX wieku i jest stale aktualizowana i rozwijana. Na świecie organizacją zrzeszającą terapeutów i instruktorów jest IBITA, w Polsce działa z kolei Polskie Stowarzyszenie Terapeutów Bobath. Dla nagrodzonej fizjoterapeutki niezwykle istotne jest zidentyfikowanie potencjału pacjenta, a następnie znalezienie sposobu na rozwój tego potencjału, co prowadzi z kolei do budowania coraz nowszych umiejętności ruchowych. Ważne przy tym – informuje GCR Repty – by zarówno pacjent, jak i terapeuta byli aktywni w czasie terapii i czerpali z niej radość i satysfakcję.
Fizjoterapeutka tarnogórskiego szpitala, jak podkreśla placówka, musiała przebrnąć przez trudny proces certyfikacji. Przygotowania do egzaminu końcowego – kursy i szkolenia trwały, aż …6 lat, a wszystkie procedury odbywały się w języku angielskim.