Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Florianfest już 4 maja! W programie blisko 70 wydarzeń

Autor: w dniu 2024-04-29

Z okazji Dnia Hutnika i obchodów patrona Chorzowa – św. Floriana – Muzeum Hutnictwa po raz kolejny organizuje rodzinne święto hutnicze FLORIANFEST. W tym roku po raz pierwszy FLORIANFEST zyska wymiar ogólnopolski. Inicjatywa jest bowiem częścią starań o wpis tradycji hutniczych i obchodów Dnia Hutnika na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

FLORIANFEST wpisał się już na stałe w chorzowski kalendarz wydarzeń. Dziś nikogo już nie dziwią hutnicze flagi powiewające w pierwszych dniach maja na głównych ulicach Chorzowa,
a jeszcze niedawno wywoływały zaskoczenie. To cieszy, bo jest dowodem na znaczenie hutniczych tradycji i przemysłowego rodowodu miasta. Tym razem będziemy świętować
w oczekiwaniu na wpis tradycji hutniczych na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego z nadzieją, że kolejny Dzień Hutnika będzie już odbywał się w ramach tego prestiżowego wpisu. Hutnicze dziedzictwo ma ogromny wspólnotowy potencjał. 4 maja serce tej wspólnoty będzie mocno biło w Chorzowie – mówi Adam Kowalski, dyrektor Muzeum.

Pochód Ludzi Ognia

Tegoroczne obchody Dnia Hutnika rozpoczną się 4 maja o godz. 11.00. Przy akompaniamencie Orkiestry Dętej Huty Łabędy, uroczysty pochód wyruszy ze Skweru im. Rotmistrza Pileckiego
w Chorzowie Batorym. Wezmą w nim udział delegacje hut stali, koksowni, cechów kominiarskich, straży pożarnej, a więc wszystkich profesji, którym patronuje św. Florian, a także przedstawiciele branżowych związków zawodowych, środowiska akademickiego i chorzowskich szkół. Przemarsz zakończy się przy figurze św. Floriana, przy budynku d. dyrekcji Huty Batory
(ul. Dyrekcyjna 6).

Po pochodzie do Muzeum

Od 14.00 do 20.00 w Muzeum zaplanowano blisko 70 wydarzeń. Impreza rozpocznie się BIESIADĄ HUTNICZĄ z Power of Winds – koncertową orkiestrą dętą. Na rodziny z dziećmi czekać będzie strefa warsztatowa "Kuźnia Talentów", a w niej warsztaty z robotyki i programowania, chemiczne, odlewania aluminium, a nawet szycia hutniczych przytulanek. Atrakcje zaplanowano też w "RADOŚNIKU – hutniczym ogrodzie społecznym. Strefie zieleni GZM". Szczególnie ciekawie zapowiada się survival hutniczy pn. FAJERMAGEDDON, podczas którego siódme poty z uczestników wytopi ArcelorMittal Poland S.A. Wszyscy chętni, którzy chcieliby zgłębić tajniki "śląskiego brydża" po raz pierwszy w ramach FLORIANFESTU będą mogli wziąć udział w turnieju skata przy współorganizacji z Walcownią Blach Batory.

Muzeum zaprasza też na wandry – spacery tematyczne, by bliżej poznać tereny byłej Huty Kościuszko, Kolonię Kalidego, zwiedzić kościół Elżbiety, kościół im. Lutra, Parafię św. Antoniego z Padwy oraz Parafię św. Jadwigi w Chorzowie. Po wystawie stałej "Królestwo Żelaza" oprowadzać będą byli hutnicy i hutniczki, a na rodziny z dziećmi czekać będą animatorzy, którzy wspólnie z Przetopkiem – hutniczą maskotką – ruszą w podróż pełną przygód. Imprezę zakończy spektakl HUTNICZE LOVE STORY w wykonaniu Śląskiej Bajarki.

Na FLORIANFEST obowiązuje jeden bilet wstępu: normalny w cenie 10 zł, ulgowy – 7 zł. Dzieci do lat siedmiu korzystają ze wszystkich atrakcji bezpłatnie. Część wydarzeń wymaga wcześniejszej rezerwacji.

Szczegóły wydarzenia na stronie: muzeumhutnictwa.pl i profilu Muzeum na FB. Rezerwacje telefoniczne przyjmowane w godzinach otwarcia Muzeum pod numerem tel.: 32 704 96 31.

Radio Piekary jest patronem medialnym tego wydarzenia.