Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Franciszek Pieczka będzie patronem szkoły w Godowie

Autor: w dniu 2023-03-15

Nieodżałowany i ceniony aktor Franciszek Pieczka zmarł 23 września 2022 roku. Pamięć o nim zostanie podtrzymana w szkole w Godowie, która będzie nosiła jego imię.  

Najbliżsi Ś.P. Franciszka Pieczki wyrazili zgodę na to, by został on patronem Szkoły Podstawowej w Godowie. 20 lutego placówka ta ogłosiła wyniki głosowania na patrona szkoły. Zdecydowaną większość głosów zdobyła kandydatura właśnie Franciszka Pieczki.

Franciszek Pieczka patronem szkoły

Dyrektor szkoły podstawowej w Godowie Mirela Prochasek zwróciła się do rodziny Franciszka Pieczki z prośbą o wyrażenie zgody, by zmarły we wrześniu ubiegłego roku aktor został patronem szkoły. Jak argumentuje dyrekcja, grono pedagogiczne i uczniowie:

"Wybierając dla szkoły imię, kierowaliśmy się przekonaniem, iż powinna być to osoba godna naśladowania, ściśle związana z historią naszej miejscowości i regionu. Pan Franciszek Pieczka, zarówno na swojej życiowej, jak i zawodowej ścieżce, realizował ideę platońskiej triady. Dobro, prawda i piękno to wartości pojawiające się zawsze w kontekście wspomnień o Panu Pieczce. Chcielibyśmy, aby uczniowie naszej szkoły, w czasach kryzysu autorytetów, mieli przed oczyma człowieka tak wielkiego formatu. Szczególnie – mimo że Pan Franciszek Pieczka jest wzorem niedoścignionym – jako osoba pochodząca z Godowa, może być bliski mieszkańcom naszej miejscowości. Nie ulega wątpliwości, że przyszły patron szkoły w Godowie spełnia wszystkie przyjęte kryteria, a jego postawa życiowa oraz dokonania mogą być wzorem dla współczesnej młodzieży. Pozwala to oprzeć działania wychowawcze na wartościach, które na trwale wpiszą się w tradycję naszej szkoły". 

W imieniu rodziny Franciszka Pieczki pisemnej zgody na ręce Wójta Gminy Godów Mariusza Adamczyka, udzielił Piotr Pieczka, syn aktora.

– Cieszę się, że tak wybitny aktor, który przecież pochodzi stąd, z Godowa, co zawsze podkreślał i czym zawsze się szczycił, zostanie patronem naszej szkoły. Lepszego kandydata trudno sobie wyobrazić. Dziękuję rodzinie Pana Franciszka za wyrażoną zgodę – mówi wójt Mariusz Adamczyk.