Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Hutniczy szlak spacerowy już gotowy. Do przejścia kilka kilometrów

Autor: w dniu 2023-12-19

Chętni mogą wybrać się na spacer tematyczny związany z hutnictwem. Trasa szlaku wiedzie przez 8 miejskich lokalizacji związanych w różny sposób z metalurgicznymi tradycjami miasta. Na trasie znajdują się murale inspirowane dziedzictwem hutniczym.

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie zakończyło prace nad miejskim, hutniczym szlakiem spacerowym – "Śladem Dwóch Hut". Trasa obejmuje osiem lokalizacji.Chętni mają do przejścia niemal 7 kilometrów.

Hutniczy szlak spacerowy – spacer z tradycjami w tle

Na projekt składają się – jak informuje Muzeum Hutnictwa w Chorzowie – cztery murale, których projekty wybrano w zorganizowanym przez Muzeum konkursie. Wykonał je Karol Kobryń, absolwent ASP w Katowicach. Po trasie szlaku prowadzą  dźwiękowe spacery w formie podcastów, animowane archiwalne zdjęcia i wirtualna odsłona szlaku dostępna na dedykowanej stronie internetowej. Projekt zrealizowano z Budżetu Obywatelskiego Miasta Chorzów.

– Hutnicze miasto odbierało się wszystkimi zmysłami dlatego zarówno pamięć mieszkańców, jak większość ulic, placów i budynków jest w Chorzowie naznaczona hutą. Dziś nie zawsze potrafimy odczytywać zapisaną w przestrzeni miasta historię. Mimo to, dzięki wiedzy, wspomnieniom i emocjom wciąż możemy podążać ich śladem. W tym odkrywaniu zapomnianego pomóc ma Hutniczy Szlak Spacerowy – Śladem Dwóch Hut – wyjaśnia Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. – Chcielibyśmy, aby szlak stał się inspiracją do aktywnego poznawania historii Chorzowa – społecznej, gospodarczej i politycznej, ale też małych, prywatnych narracji. Przestrzeń miasta, jego architektura i zabudowa ukrywają wspaniałe opowieści. Podcasty, które przygotowaliśmy, otwierają przed słuchaczami bogactwo wątków. Pozwalają lepiej zrozumieć najmniejszy świat, który niejednokrotnie był areną wielkich wydarzeń. Miasto możemy czytać jak książkę, jeżeli znamy język, jakim do nas przemawia. W tym sensie cztery wielkoformatowe murale powstałe w ramach projektu są okładką zapowiadającą bogactwo otaczającej nas treści – dodaje dyrektor Kowalski.

Chętni mogą oddać w mediach społecznościowych głos na ten mural, który najbardziej przypadł im do gustu:

Jak przebiegały prace przy powstawaniu murali? Pisaliśmy o tym w listopadzie:

Powstają murale hutnicze. To część większego projektu