Teraz gramy:

Title

Artist
Background

II Festiwal Nurkowy „Wynurzenie” odbędzie się w Zabrzu

Autor: w dniu 2023-10-11

Nurkowanie to element rehabilitacji – o tym przekonuje Śląskie Stowarzyszenie Płetwonurków Niepełnosprawnych, organizator II Festiwalu Nurkowego "Wynurzenie".

W sobotę, w Zabrzu rozpocznie się druga edycja Festiwalu Nurkowego "Wynurzenie". To wydarzenie, podczas którego Śląskie Stowarzyszenie Płetwonurków Niepełnosprawnych zabierze uczestników w głębiny swojej pasji i spróbuje zainspirować podwodnym światem. Impreza odbędzie się w dwóch obiektach: Zabrzańskim Kompleksie Rekreacji Aquarius (pl. Krakowski 10) oraz Strefie Carnall kompleksu Sztolnia Królowa Luiza (ul. Wolności 410).

Podczas festiwalu wykorzystane zostaną różne formy przekazu – prelekcje filmów, panele dyskusyjne, wystawy, koncerty, a także ćwiczenia na basenie. Impreza jest skierowana zarówno do osób, które zajmują się nurkowaniem, czyli instruktorów, nurków i pasjonatów tego sportu, jak i do osób, które nigdy nie miały do czynienia z nurkowaniem – nie jest istotne czy potrafią pływać.

Śląskie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Płetwonurków, które jest głównym organizatorem wydarzenia, od 20 lat na basenie Zabrzańskiego Kompleksu Rekreacyjnego prowadzi zajęcia, podczas których osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi, pod okiem profesjonalnych instruktorów i asystentów, uczą się pływać i nurkować.

Chcemy udowodnić, że zajęcia z nurkowania to więcej niż sport. Do tego nawiązuje nazwa festiwalu "Wynurzenie". Celem festiwalu jest również podzielenie się doświadczeniami z szerszym gronem odbiorców i pokazanie, że woda jest środowiskiem, które sprzyja aktywizacji osób o różnym poziomie sprawności oraz przekraczaniu własnych ograniczeń – tak mówią o swojej misji organizatorzy wydarzenia.

Druga edycja Festiwalu odbędzie się pod hasłem "Potęga Odmienności" i będzie jednocześnie uświetnieniem jubileuszu 20-lecia istnienia Stowarzyszenia. Od 14 do 15 października, w Strefie Carnall Sztolni Królowa Luiza, oprócz sesji filmowych i paneli dyskusyjnych z udziałem zaproszonych gości – m.in. wielokrotnej mistrzyni i rekordzistki świata we freedivingu Julii Kozerskiej oraz funkcjonariusza Państwowej Straży Pożarnej, nurka technicznego i jaskiniowego Dawida Strączka. Wydarzeniom towarzyszyć będzie wystawa zdjęć autorstwa członków oraz sympatyków Stowarzyszenia: Daszy Naumovich, Piotra Pochwalskiego i Michała Kroworza, oraz prezentacja akwareli pt. "ZANURZENIE" autorstwa Alicji Świder.

Nie zabraknie również emocji związanych z zanurzeniem z instruktorami pod wodę. Bezpłatne INTRO nurkowe odbędzie się w Zabrzańskim Kompleksie Rekreacji – Aquarius na placu Krakowskim 10. Zapisy pod nr tel.: 660 573 003 (od godz. 14.00). Festiwal zakończy się występem poety, studenta Uniwersytetu Śląskiego, filologa zakochanego w literaturze polskiej – Patryka Laksy.

Program Festiwalu Wynurzenie