Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Jak odróżnić alergię od przeziębienia

Autor: w dniu 2023-03-14

Wydaje mi się, że każdej wiosny i jesieni jestem przeziębiony. Zastanawiam się, czy te "przeziębienia" to rzeczywiście alergie sezonowe. Jak mogę to stwierdzić?

Jeżeli masz tendencję do "przeziębień", które zaczynają się nagle i w tym samym czasie każdego roku, możliwe, że masz alergie sezonowe. Mimo że przeziębienia i alergie sezonowe mogą mieć te same objawy, są to bardzo różne choroby.

Jak odróżnić objawy przeziębienia od objawów alergii

Zarówno w przypadku alergii, jak i przeziębienia, typowe jest uczucie zatkania lub kataru oraz częste kichanie. Możesz też czuć się zmęczony i senny. Jest jednak kilka innych objawów, które nieczęsto pokrywają się z objawami alergii i przeziębienia. https://esomed.pl/sposoby-na-alergie/

Alergie przebiegają według schematu

Jeśli masz alergię, objawy będą się nasilać w określonych porach roku, kiedy obecne są alergeny, na które jesteś wrażliwy. Na przykład, jeśli masz alergię na pyłki drzew, objawy pojawią się wczesną wiosną. Oznacza to również, że objawy mogą utrzymywać się przez kilka tygodni, aż do zakończenia tego konkretnego sezonu alergicznego. Dla porównania, przeziębienie trwa zazwyczaj tylko tydzień. Wirusy przeziębienia są obecne przez cały rok, więc możesz je złapać w każdej chwili. Jednak w okresie zimowym zachorowanie jest bardziej prawdopodobne.

Alergie nie powodują gorączki

Alergie nie mogą powodować gorączki, chociaż możesz mieć objawy alergii w tym samym czasie, kiedy masz gorączkę spowodowaną infekcją. Na przykład, ponieważ alergie powodują duszności w nosie, są również uważane za czynniki ryzyka infekcji zatok. Infekcje zatok zdarzają się, kiedy śluz zalega w zatokach, umożliwiając rozwój bakterii lub wirusów.

Alergie zazwyczaj nie powodują mokrego kaszlu

Chociaż kaszel jest często objawem zarówno alergii, jak i przeziębienia, to rodzaj kaszlu w każdym z tych przypadków jest inny. Kaszel przy przeziębieniu jest mokry i drażniący, zwykle wytwarza śluz lub flegmę, która stopniowo gęstnieje, często przybierając zielony lub żółty odcień. Alergie mogą powodować kaszel, który sprawia wrażenie, jakbyś miał łaskotki w gardle.

Swędzenie oczu, uszu, nosa i gardła zwykle sygnalizuje alergie

Jeśli swędzą Cię oczy, uszy, nos lub gardło, to prawie na pewno są to alergie. Dzieje się tak dlatego, że te same alergeny, które mogą powodować inne objawy, takie jak kichanie i kaszel, mogą również wpływać na wyściółkę Twoich oczu. Może to prowadzić do suchości oczu, wywoływać zaczerwienienie, swędzenie i pieczenie. esomed.pl

Alergie rzadko powodują ból gardła lub ból ciała

Jedynym bólem, jaki możesz odczuwać w przypadku alergii, jest ból głowy spowodowany zatłoczeniem. Alergie mogą powodować ból gardła, jeśli jest wystarczająco dużo podrażnień spowodowanych kapaniem z nosa i kaszlem, ale jeśli odczuwasz ból gardła lub łagodne bóle ciała, są one raczej oznaką przeziębienia.

Materiał we współpracy z partnerem.