Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Wolno-Modni szkolą dzieci w trosce o planetę

Autor: w dniu 2023-03-14

Ponad pół tysiąca dzieci (przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych) w ciągu trzech miesięcy przeszkolili licealiści z I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie. Jaki przyświecał im cel?

Uczniowie chorzowskiego liceum chcą – poprzez zabawę, teatr, wykłady i quizy – uświadomić młodszym kolegom, że szycie nowych ubrań jest szkodliwe dla planety. Walczą o tytuł Złotych Wilków – najlepszego projektu społecznego w ramach edukacyjnej akcji organizowanej przez Fundację Zwolnieni z Teorii.

-Problem, którym głównie się zajmujemy, to model biznesowy "fast fashion" – mówi Aleksandra Głogowska, uczennica II klasy chorzowskiego liceum. – Jest on niezwykle szkodliwy. Łamie prawa człowieka, rujnuje naszą planetę ogromną ilością odpadów. Jest to problem globalny, a jego świadomość niewielka – dodaje. – Licealiści przekonali się o tym, prowadząc zajęcia w starszych klasach podstawówek. Duże wrażenie zrobiły na uczniach dane, które im przekazujemy – mówi Kamil Koczorek, z I LO w Chorzowie.

Wolno-Modni zwracają uwagę na ważny problem

Tylko do produkcji jednej pary jeansów zużywa się kilkanaście tysięcy litrów wody, czyli tyle, ile dwie osoby potrzebują do picia przez około 10 lat. Szycie ubrań ma też wpływ na nasze zdrowie. Aby koszulka miała odpowiedni kolor i fakturę musi wchłonąć aż około 100 ml chemikaliów!

– Uczniom ostatnich klas podstawówek przekazujemy wiedzę o tym, że produkcja ubrań w wielu krajach łamie prawa człowieka. Na przykład w Chinach, gdzie szyta jest większość ubrań wielkich marek modowych, firmy wykorzystują ciężką sytuację i biedę, płacąc pracownikom aż 5 razy mniej niż potrzeba, aby zapewnić bezpieczeństwo życiowe, zmuszając do pracy nawet po 100 godzin tygodniowo. Co więcej, bardzo często w takich fabrykach pracują nieletni i małe dzieci – mówi Ola Głogowska

Wolno-Modni przygotowali materiały edukacyjne dla starszych i młodszych dzieci. W przedszkolach prowadzą warsztaty robienia pacynek z zużytych ubrań. Wykorzystują je później w teatrzyku, którego bohaterowie zmagają się z problemem zanieczyszczenia środowiska.

Dla uczniów ostatnich klas podstawówek mają porcję solidnej wiedzy popartą danymi statystycznymi o szkodliwym wpływie produkcji ubrań na środowisko. Sprawdzają ją później w quizach z nagrodami. Wykorzystując autorytet licealistów starają się też przekazać młodszym kolegom, że to, w czym chodzi się na co dzień, nie definiuje wartości człowieka. Ubrania można kupować z drugiej ręki i wcale nie muszą to być ciuchy markowe, a co za tym idzie – drogie.

Przeszkolili już przedszkolaków i uczniów z 10 placówek w: Chorzowie, Bytomiu, Świerklańcu, Zabrzu i Świętochłowicach. O swoim projekcie opowiadają w mediach społecznościowych. Oprócz tego, prowadzą okolicznym sklepom z odzieżą używaną konta na Instagramie, aby pomóc promować ich działalność, która jest potrzebna dla dobra planety.

Działają w ramach ogólnopolskiej akcji

Projekt czwórki licealistów z Chorzowa Wolno-Modni realizowany jest w ramach ogólnopolskiej akcji Fundacji Zwolnieni z Teorii. Jej założeniem jest nabywanie wiedzy w praktyce. Poprzez realizowanie projektów uczniowie mają uczyć się pozyskiwania sponsorów, partnerów, bezpośredniego kontaktu z odbiorcami. Jednym słowem chodzi o aktywne działanie, zamiast siedzenia w szkolnej ławce. Uczniowie biorący udział w akcji otrzymują certyfikaty Project Management Institute, które są honorowane przez wiele europejskich firm, a co za tym idzie – przydatne podczas szukania pracy.

Teraz starają się o udział w finale w Warszawie i nagrodę Złotych Wilków (najlepszy projekt w Polsce), Srebrnych Wilków (najlepszy w województwie) i Brązowych Wilków (najlepszy w danej instytucji).

Projektowi uczniów chorzowskiego "Słowaka" partnerują ekologiczne organizacje: Klub Gaja, FDEE, Ostra Zieleń.