Jak uzyskać dotacje na fotowoltaikę dla firm i ile można otrzymać?

Autor: w dniu 2023-08-30

Przedsiębiorcy mogą znacznie obniżyć koszty prowadzenia działalności gospodarczej, jeśli zainwestują w panele fotowoltaiczne. Pozwalają one pozyskiwać energię elektryczną ze Słońca, które jest źródłem odnawialnym.

Sprawdź, jakie dotacje na fotowoltaikę dla firm są dostępne w 2023 roku. Dowiedz się, kto może z nich skorzystać, na jakich zasadach i w jakiej kwocie. Poznaj także inny korzystny sposób finansowania OZE dla firm w postaci leasingu.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Inwestycja w zieloną energię to liczne korzyści zarówno dla firmy, jak i środowiska. Jeśli chcesz wyposażyć swoją firmę w panele fotowoltaiczne, musisz liczyć się ze sporymi kosztami, które będą zależeć od mocy instalacji. Średnio za każdy 1 kWp fotowoltaiki trzeba zapłacić około 5 tysięcy złotych. Na koszty inwestycji składają się zakup paneli, inwertera, konstrukcji i oprzyrządowania, a także usługa montażu.

Dotacje na fotowoltaikę dla firm w 2023 roku

Przedsiębiorcy mogą skorzystać z różnego rodzaju dotacji na panele fotowoltaiczne – z programów rządowych, unijnych i regionalnych. Przyjmują one najczęściej formę pożyczek na preferencyjnych warunkach.

Program Energia Plus

Jest to program NFOŚiGW, w ramach którego przedsiębiorcy mogą otrzymać od 0,5 do 500 mln zł pożyczki. Środki pozwalają zrealizować inwestycje, które poprawiają efektywność energetyczną oraz ograniczają zużycie surowców i emisji. Dofinansowanie w formie pożyczki wynosi do 85% kosztów kwalifikowanych – zaliczają się do nich m.in. zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej oraz zintegrowanych z nią magazynów energii.

Program Przemysł energochłonny – OZE

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oferuje również pożyczki dla przedsiębiorców, którzy dysponują tytułem prawnym do instalacji objętej systemem handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. Mogą oni przeznaczyć otrzymane środki na zakup paneli fotowoltaicznych i magazynu energii, a także podłączenie instalacji do sieci. Muszą spełnić podstawowy warunek dotacji – wykorzystać minimum 80% wytworzonej energii na cele własne. Finansowaniu podlegają tylko nowe urządzenia, wyprodukowane nie wcześniej niż 4 lata przed montażem.

Program FEnIKS

Dofinansowanie na panele fotowoltaiczne z unijnego programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) 2021-2027 dotyczy celu priorytetowego "Zazielenienie przedsiębiorstw". W programie dostępne są następujące rodzaje wsparcia: pożyczki, dotacje i dopłaty do kredytów. Można sfinansować budowę instalacji fotowoltaicznej wraz z magazynami energii oraz infrastrukturą przyłączeniową do sieci elektroenergetycznej.

Program FENG

Głównym celem programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) jest transformacja gospodarki w kierunku Przemysłu 4.0 i zielonych technologii. Ze wsparcia mogą skorzystać przedsiębiorstwa, instytucje finansowe, ośrodki badawcze oraz instytucje otoczenia biznesu. Dla firm przeznaczony jest zielony fundusz gwarancyjny i kredyt ekologiczny. Budżet całego programu wynosi około 7,9 mld euro. Wnioskodawca powinien przeprowadzić audyt energetyczny.

Regionalne dotacje na fotowoltaikę dla firm

Niektóre gminy i województwa organizują własne programy dofinansowania do paneli fotowoltaicznych dla przedsiębiorców. W każdym urzędzie mogą obowiązywać inne zasady dotyczące tego, jak uzyskać dotację na fotowoltaikę. Warto więc sprawdzić regulamin naboru przed złożeniem wniosku.

Gwarancja Biznesmax

Jest to dotacja w formie gwarancji spłaty kredytu (do 80% kapitału) dla przedsiębiorców z sektora MŚP. Mogą oni uzyskać ją na sfinansowanie kredytem odnawialnych źródeł energii, w tym paneli fotowoltaicznych i magazynów energii. Okres gwarancji wynosi 20 lat, a jej maksymalna wysokość to 2,5 mln euro.

A może leasing?

Przedsiębiorcy, którzy chcą zainwestować w zieloną energię, powinni rozważyć także inne źródła finansowania. Dostępny jest nie tylko leasing paneli fotowoltaicznych, lecz także pomp ciepła i magazynów energii. Wyposażenie firmy w OZE wymaga sporych nakładów finansowych, lecz dzięki takiemu rozwiązaniu nie zamrażasz kapitału. Raty leasingowe będziesz opłacać z bieżących przychodów swojej firmy, a warunki umowy dostosujesz do swoich potrzeb, m.in. pod względem okresu spłaty, harmonogramu płatności czy wysokości wpłaty własnej. Pamiętaj, że po zakończeniu leasingu możesz korzystnie wykupić przedmiot umowy na własność.

Artykuł we współpracy z partnerem.