Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Jakie cechy powinien posiadać fotelik samochodowy dla 4-latka?

Autor: w dniu 2022-04-11

Dzieci w wieku 4 i 5 lat mają już dobrze wykształcony kościec i mięśnie więc mogą zacząć podróżować przodem do kierunku jazdy. Najlepszą kategorią dla pasażerów w tym wieku jest przedział 15-36 kg. Warto zwrócić uwagę na to, czy wybrany model brał udział w teście ADAC, jest zgodny z rygorystyczną normą i-Size, a także, czy jest odpowiednio wyprofilowany.

Rodzice, którzy na pierwszym miejscu stawiają bezpieczeństwo dziecka, przed 4 rokiem jego życia stosowali najpierw model 0-13 kg, a następnie 9-18 kg. A gdy główka dziecka przekracza już górną linię fotelika, wybierają model z kategorii 15-36 kg. Węższy przedział wagowy sprawia, że fotel jest w większym stopniu dopasowany do ciała dziecka, co powoduje wzrost poziomu jego bezpieczeństwa. Foteliki 0-36 kg i 9-36 kg będą w mniejszym stopniu dopasowane do potrzeb czterolatka i pięciolatka, ponieważ są dedykowane szerszej grupie wagowej. A pasażer w wieku 12 miesięcy ma zupełnie inne potrzeby niż 12-latek. Foteliki 15-36 kg to ostatnie modele, z których korzystają dzieci przed uzyskaniem 150 cm wzrostu. Taka wysokość uprawnia je do jazdy bez fotelika.

Foteliki samochodowe i-Size

Norma i-Size określa dopasowanie pasażera do fotelika samochodowego na podstawie jego wzrostu, a nie jak dotychczas – wagi. W ten sposób wzrasta bezpieczeństwo dziecka, ponieważ fotelik jest lepiej dobrany do anatomii pasażera. W tej rygorystycznej normie bezpieczeństwa, która jest określana również jako R129, zwraca się również uwagę na wzmocnienie ochrony głowy, szyi i karku pasażera. Najnowsze modele fotelików wyposażone w system I-size możemy obejrzeć na portalu https://www.abcgps.pl/

Cechy zagłówka w foteliku dla 4-latka

Liczne regulacje sprawiają, że fotelik samochodowy dopasowuje się do indywidualnych potrzeb dziecka – wielkości sylwetki oraz wzrostu. Wraz z wysokością oparcia w większości modeli reguluje się też wysokość zagłówka. Jest to szczególnie ważny element w budowie tego akcesorium dziecięcego. Zwiększa ochronę najdelikatniejszego miejsca, jakim jest kark i głowa. Ważne jest, by nawet w czasie najkrótszych wyjazdów znajdował się on we właściwej pozycji. Wówczas bezpieczeństwo dziecka osiąga optymalny poziom.

Bezpieczeństwo z najwyższej półki

Udział w prestiżowym teście ADAC potwierdza lub neguje skuteczność zastosowanych przez producenta systemów bezpieczeństwa. Foteliki testowane są w warunkach laboratoryjnych z wykorzystaniem specjalnych manekinów. Podczas kolizji eksperci sprawdzają reakcję poszczególnych systemów. W teście można zdobyć maksymalnie 5 gwiazdek za bezpieczeństwo, przy czym liczba 5 oznacza najwyższy pułap. Niektóre modele są również testowane w popularnym Teście Plus w Szwecji, który również wydaje końcową notę.

Fotelik dla 4-latka z Isofix czy bez?

Jeśli auto, którym będzie podróżowało dziecko z rodzicami posiada wbudowane fabrycznie klamry Isofix, warto wybrać model, który umożliwia montaż przy użyciu tego systemu. W przypadku fotelików z kategorii 15-36 kg stanowi on dodatkowe zabezpieczenie i zwiększa jego stabilizację. Jeśli auto nie jest wyposażone w system Isofix, to wystarczy skorzystać ze standardowego rozwiązania, jakim jest montaż pasami bezpieczeństwa. Fotelik dla 4 latka nie posiada wewnętrznej uprzęży bezpieczeństwa. Aby utrzymać ciało w bezpiecznej strefie, wystarczy poprowadzić 3-punktowy pas samochodowy przez odpowiednie klamry – zgodnie z instrukcją obsługi. Ten sam pas jednocześnie stabilizuje fotelik, więc system Isofix nie jest w tym przypadku konieczny, ale warto go mieć.

System osłon bocznych i ich funkcja

Kolejnym ważnym aspektem w fotelikach z kategorii 15-36 kg są osłony boczne. Ten system chroni pasażera w czasie kolizji bocznych. Są one wyjątkowo niebezpieczne, ponieważ dystans pomiędzy drzwiami a fotelikiem nie jest duży. Osłony boczne uruchamiają się zaraz po uderzeniu i pochłaniają część nadmiernej energii, która wówczas powstaje. Po montażu fotelika warto pamiętać o wyregulowaniu osłon bocznych.

Komfortowy fotelik z praktyczną tapicerką

Tapicerka w foteliku dla starszaka powinna mieć miękkie wypełnienie. Wówczas każda podróż, będzie przebiegała w komfortowych warunkach, a dziecko będzie chętnie wsiadało do fotelika. Najlepiej, aby użyty do jej produkcji materiał miał właściwości pochłaniające nadmierną energię. Powinien być też odporny na uszkodzenia i przetarcia. Fotelik będzie służył dziecku nawet przez 8 lat, dlatego warto wybrać sprawdzonego producenta, który w procesie produkcyjnym wykorzystuje materiały najwyższej jakości. Większość popularnych marek pozwala na zdemontowanie tapicerki i wypranie jej w pralce. Dzięki temu zawsze jest czysta i higieniczna.

Dobry fotelik dla 4-latka i 5-latka to model z kategorii 15-36 kg. Wykonany z materiałów o najwyższej jakości oraz wyposażony w nowoczesne systemy bezpieczeństwa zapewni dziecku bezpieczną i komfortową podróż. Udział fotelika w testach bezpieczeństwa daje rodzicom poczucie bezpieczeństwa, że ich dziecko ma zapewnioną optymalną ochronę.

Materiał we współpracy z partnerem.


Komentarze

Co o tym sądzisz?

Twój adres e-mail nie zostanie upubliczniony.Wymagane pola oznaczone są *.