Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Jak powinno wyglądać idealne mieszkanie dla czteroosobowej rodziny?

Autor: w dniu 2022-05-10

Czy jako nowożeńcy planujecie założyć rodzinę i jesteście na etapie poszukiwania własnego mieszkania? Pomożemy Wam stworzyć wyobrażenie tego, jakie funkcje powinno spełniać mieszkanie dla rodziny z dwójką dzieci.

Jakiej rodzinie mieszkanie ma służyć?

W tekście będziemy trochę uogólniać i analizować temat z perspektywy przeciętnej polskiej rodziny. Taką rodzinę stanowią najczęściej przedstawiciele klasy średniej. Małżonkowie są stosunkowo krótko po studiach w szkole średniej lub wyższej i również stosunkowo od niedługiego czasu są w pełni samowystarczalni. Z reguły jednak mają stabilne zatrudnienie w wyuczonej dziedzinie.

W większości przypadków chodzi o sektor usług – pracują w handlu, IT, sektorze finansowym czy administracyjnym. Pracę wykonują zatem w biurze w jakimś z większych polskich miast. Taką pracę w chwili obecnej przynajmniej częściowo będą świadczyć z domu, zatem przy wyborze mieszkania będziemy brać to pod uwagę.

Dyspozycyjność i powierzchnia podłogi

Najczęstszym wyborem takiej rodziny są mieszkania o powierzchni podłogi pomiędzy  70 a 90 metrami kwadratowymi. Do dyspozycji w takich mieszkaniach będą od 2+1 [2 pomieszczenia + kuchnia jako osobne pomieszczenie] do 4 [4 pomieszczenia, z czego w jednym znajduje się wnęka kuchenna]. Najczęściej jednak wybierany jest wariant 3+1 [3 pomieszczenia + kuchnia jako osobne pomieszczenie], ewentualnie 3 [3 pomieszczenia, z czego w jednym znajduje się wnęka kuchenna]. 

Należy dobrze przeanalizować, jak duże mieszkanie sobie wyobrażacie u jaki rozkład będzie dla Was idealny. Czy na przykład do wspomnianej pracy zdalnej wystarczy Wam kącik roboczy w ramach salonu, czy też lepsze będzie jedno wydzielone pomieszczenie jako gabinet? I czy oczekujecie, że dzieci będą dzielić wspólnie jeden pokój dziecięcy, czy też swoim potomkom chcecie zapewnić oddzielne pokoje? To są podstawowe pytania, na które powinniście sobie odpowiedzieć zanim jeszcze w ogóle zaczniecie poszukiwania mieszkania.

Gdzie kupicie meble?

Epidemia COVID-19 na całym świecie naruszyła łańcuchy produkcyjne i logistyczne. Dlatego też nie jest niczym nadzwyczajnym, że na nowe meble będziecie czekać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Najbardziej popularnych egzemplarzy brakuje. Mimo, że nigdy wcześniej nie doradzalibyśmy takiego rozwiązania, to w dzisiejszych czasach meble należy zamówić jak najszybciej. Przynajmniej w przypadku niektórych rodzajów mebli macie pewność, że będziecie ich potrzebować bez względu na to, na jakie mieszkanie ostatecznie się zdecydujecie. I tak na przykład łóżko z materacami możecie zamówić już teraz. Możecie wybierać wśród ofert internetowych na FAVI, gdzie znajdziecie meble od sprzedawców z całej Polski.

Nie zapomnijcie o praktycznym wyposażeniu mieszkania

Dużą zaletą każdego mieszkania są drobnostki, których istnienia na pierwszy rzut oka sobie nawet nie uświadamiacie, jednak w przypadku ich codziennego używania zaczniecie je mocno doceniać. Dlatego też na listę parametrów, według których dokonujecie wyboru, należy wpisać również obecność i rozmiary balkonu (ewent. loggii lub tarasu), piwnicy, windy lub miejsca parkingowego czy też garażu. Dobrym rozwiązaniem może być również wspólne pomieszczenia na rowery i suszarnia.

Materiał we współpracy z partnerem.


Komentarze

Co o tym sądzisz?

Twój adres e-mail nie zostanie upubliczniony.Wymagane pola oznaczone są *.