Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Jan A.P. Kaczmarek nie żyje. Wielka strata dla polskiej muzyki

Autor: w dniu 2024-05-21

Polska Fundacja Muzyczna przekazała smutne wieści dotyczące śmierci Jana A.P. Kaczmarka. Ceniony kompozytor na stałe zapisał się w historii polskiej muzyki. Muzyk przegrał walkę z chorobą.

Nie żyje kompozytor Jan A.P. Kaczmarek. Znany był głównie jako kompozytor muzyki filmowej. Doceniono przede wszystkim ścieżkę dźwiękową, jaką skomponował do filmu "Marzyciel" Marca Fostera z Johnnym Deepem, za którą otrzymał Oskara za najlepszą muzykę. W jego dorobku można doliczyć się kompozycji do ponad siedemdziesięciu produkcji filmowych. Był także organizatorem, pomysłodawcą oraz dyrektorem festiwalu muzyki filmowej Transatlantyk.

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. O jego odejściu poinformowała żona

W 2019 roku na Stadionie Śląskim w Chorzowie odbyła się prapremiera jego "Rapsodii Śląskiej", napisanej z okazji 100-lecia Powstań Śląskich. Na scenie pojawili się wtedy Monika Brodka, Miuosh, Grubson, Zespół Pieśni i Tańca Śląsk, chórzyści i muzycy Filharmonii Śląskiej pod batutą dyrygent Moniki Wolińskiej wraz z udziałem wybitnego skrzypka Janusza Wawrowskiego.
Kompozytor miał 71 lat.

"Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł mój mąż Jan A.P. Kaczmarek. Do końca był wojownikiem ufającym, że wyzdrowieje i będzie dzielił się swoją twórczością z nami… Czuwałam przy nim do końca. Zmarł otoczony miłością. Wartością, w którą wierzył najmocniej" – przekazała Aleksandra Twardowska-Kaczmarek.