Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Kolejny hangar w Katowice Airport. Będzie służył popularnej linii lotniczej

Autor: w dniu 2024-05-21

Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze przygotowuje się do ważnej inwestycji. Z jej realizacji cieszą się przedstawiciele jednej z najbardziej rozpoznawalnych linii lotniczych w Polsce.

Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA wybuduje w Katowice Airport czwarty hangar do obsługi technicznej samolotów. Najemcą obiektu będzie linia lotnicza Wizz Air. Budynek jest aktualnie, jak informuje Piotr Adamczyk – rzecznik GTL SA – w fazie projektowania. GTL S.A. zakłada, że do końca 2024 roku powinien zostać wybrany wykonawca prac budowlanych, a gotowy hangar zostanie oddany do użytku najpóźniej do końca stycznia 2026 roku.

Czwarty hangar – co powstanie w ramach tej inwestycji?

Czwarty hangar będzie miał ok. 10 tys. m kw. powierzchni, wyposażony będzie w dwie zatoki serwisowe umożliwiające przeglądy samolotów wielkości Airbusa A321neo. W obiekcie znajdą się także liczne pomieszczenia warsztatowe, w tym m.in. lakiernia i szlifiernia. Hangar wyposażony będzie także w trzykondygnacyjne zaplecze biurowo-socjalne wraz z częścią przeznaczoną do prowadzenia szkoleń.

-Nowy hangar stanowi ważny moment dla Wizz Aira, jako iż poszerzamy nasze zdolności związane z przeglądami, by sprostać potrzebom naszej rosnącej floty – mówi Michael Delehant, Dyrektor Operacyjny Wizz Aira. -Wraz z rosnącym popytem na nasze usługi, ekspansja ta umożliwi nam utrzymanie najwyższych standardów bezpieczeństwa i wydajności, zapewniając, że nasza flota pozostanie w optymalnym stanie przez wiele lat – dodaje.

Po oddaniu do użytku czwartego hangaru technicznego, sumaryczna powierzchnia infrastruktury do przeglądów i serwisu samolotów w Katowice Airport wynosić będzie, jak informuje rzecznik GTL SA, ponad 32 tys. m kw. Łącznie dostępnych będzie osiem zatok do serwisu samolotów kodu C (Boeing 737/Airbus A320).

– Od 2007 roku konsekwentnie rozwijamy infrastrukturę katowickiego lotniska. Naszym partnerom chcemy zapewnić kompleksowe zaplecze do prowadzenia działalności lotniczej. W związku z tym inwestujemy nie tylko w infrastrukturę do obsługi pasażerów, ale także m.in. rozwijamy duże centrum serwisowe samolotów. Wizz Air jest nie tylko największym przewoźnikiem w Katowice Airport pod względem liczby obsługiwanych pasażerów, ale także największym najemcą hangarów na naszym lotnisku, co pokazuje trwałość naszej współpracy, która datuje się już od maja 2004 roku. Czwarty hangar to nowe miejsca pracy dla wykwalifikowanych kadr w branży nowoczesnych technologii. W ten sposób, po raz kolejny, GTL S.A. dokłada swoją cegiełkę do procesu transformacji gospodarczej województwa śląskiego – mówi Artur Tomasik, prezes Górnośląskie Towarzystwa Lotnicze S.A.

Budowa czwartego hangaru do obsługi technicznej samolotów to jeden z projektów zaplanowanych w programie inwestycyjnym Katowice Airport na lata 2024-2028. Na ten kompleksowy program rozwoju infrastruktury katowickiego lotniska – obok rozbudowy zaplecza do serwisowania samolotów – składa się także budowa głównego terminalu pasażerskiego, który połączony będzie tunelem ze stacją kolejową, budowa drugiego terminalu towarowego, rozbudowa parkingów, w tym budowa parkingu wielopoziomowego, czy też, dofinansowana ze źródeł Unii Europejskiej (program Military Mobility), budowa multimodalnego węzła przeładunku towarów i paliw w oparciu o bocznicę kolejową. Szacunkowa wartość programu inwestycyjnego Katowice Airport na lata 2024-2028 to 1,5 mld złotych.

Inwestycyjna ofensywa w Katowice Airport. Będzie nowy terminal

O Katowice Airport

Katowickie lotnisko należy do grona największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2023 roku z jego siatki połączeń skorzystało rekordowe 5,6 mln pasażerów. Prognoza na 2024 rok zakłada obsłużenie ponad 6 mln podróżnych, co będzie najlepszym wynikiem w historii Katowice Airport. Port lotniczy im. Wojciecha Korfantego jest krajowym liderem w segmencie ruchu czarterowego i jednym z największych lotnisk cargo w Polsce.

O Wizz Air

Wizz Air, najszybciej rozwijająca się ultratania linia lotnicza w Europie, obsługuje flotę 208 samolotów Airbus A320 i A321. Zespół specjalistów z branży lotniczej oferuje doskonałą obsługę i bardzo niskie ceny, dzięki czemu Wizz Air był preferowanym wyborem dla 60,3 mln pasażerów w 2023 roku. Wizz Air jest notowany na londyńskiej giełdzie papierów wartościowych pod nazwą WIZZ. Linia lotnicza została niedawno uznana za jedną z pięciu najbezpieczniejszych linii lotniczych na świecie przez Airlinesratings.com, jedyną na świecie agencję oceniającą bezpieczeństwo i produkty, za Linię Lotniczą Roku przez Air Transport World w 2020, a także otrzymała tytuł Linii Lotniczej Roku w konkursie Air Transport Awards w latach 2019 i 2023. Wizz Air został również uznany za "Najbardziej zrównoważoną niskokosztową linią lotniczą" w konkursie World Finance Sustainability Awards w 2022 roku oraz zdobył miano lotniczej grupy roku w kategorii zrównoważony rozwój (Global Environmental Sustainability Airline Group of the Year) przyznawane przez CAPA – Centre for Aviation Awards for Excellence 2022 and 2023.