Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Jerzy Stuhr nie żyje. Miał 77 lat

Autor: w dniu 2024-07-09

Jerzy Stuhr nie żyje. Kilka lat temu przeszedł zawał serca, walczył też z nowotworem krtani. Informację o śmierci artysty potwierdził, w rozmowie z Onetem, Maciej Stuhr.

Jerzy Stuhr – polski aktor teatralny, dubbingowy i filmowy, reżyser, filolog i pisarz, profesor sztuk teatralnych nie żyje. Miał 77 lat. Był uznawany za jednego z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich aktorów. W swoich filmach i rolach aktorskich często prezentuje losy polskiego inteligenta. Laureat Polskiej Nagrody Filmowej za rolę drugoplanową w filmie Persona non grata (2005) i nagrody specjalnej za osiągnięcia życia (2018). W latach 1990–1996 oraz 2002–2008 rektor PWST w Krakowie.

Jerzy Stuhr nie żyje. Ceniony aktor miał 77 lat

Urodził się 18 kwietnia 1947 w Krakowie jako jedyne dziecko Tadeusza Stuhra i jego żony Marii z domu Chorąży. W wieku sześciu lat przeniósł się z rodzicami do Katowic, później do Cieszyna, aż w końcu cała rodzina osiedliła się w Bielsku-Białej, gdzie ukończył naukę w III Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego.

Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim i Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Podczas studiów udzielał się aktorsko w Kole Naukowym Studentów oraz pracował jako wodzirej w Estradzie Krakowskiej. W 1994 uzyskał tytuł profesora sztuk teatralnych. Był członkiem Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów. W 2007 odebrał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Do jego najbardziej rozpoznawalnych kreacji należą te z takich produkcji filmowych jak "Szansa" Feliksa Falka, "Pociąg do Hollywood" Radosława Piwowarskiego, "Obywatel Piszczyk" Andrzeja Kotkowskiego czy "Persona non grata" Krzysztofa Zanussiego. Jego wielki talent komediowy widzowie poznali w takich produkcjach jak "Seksmisja", "Kingsajz" czy "Kiler". Widzowie na pewno zapamiętają go jako osobę, która podkładała głos w wielu filmach animowanych, tym "Shreku".

W przestrzeni internetowej przybywa kondolencji. Wśród tych, którzy składają wyrazy współczucia przedstawiciele różnych sfer życia społecznego czy miast, z którymi artysta był związany:

O odejściu Jerzego Stuhra informowała Bożena Żelazowska – wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego:

O śmierci aktora informują w mediach społecznościowych kolejne osoby. Wśród nich prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński: