Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Jest akt oskarżenia w sprawie pożaru w Domu Pomocy Społecznej

Autor: w dniu 2023-06-14

Celowo podpalił szafę z ubraniami – czym doprowadził do dużego pożaru Domu Pomocy Społecznej w Lublińcu. Śledczy z prokuratury okręgowej w Częstochowie z gotowym aktem oskarżenia przeciwko 55-letniemu Joachimowi T.

14 grudnia 2022 roku około godz. 23.00 służby ratunkowe zostały powiadomione o pożarze, który wybuchł w Domu Pomocy Społecznej w Lublińcu. W wyniku pożaru ewakuowano około 120 pensjonariuszy i członków personelu tej placówki. Ucierpiała też pielęgniarka, która doznała oparzeń, kiedy niosła pomoc pensjonariuszom.

Pożar Domu Pomocy Społecznej. Wydano akt oskarżenia

Biegły z zakresu pożarnictwa poinformował, że przyczyną pożaru było podpalenie szafy z ubraniami. W toku śledztwa ustalono, że sprawcą pożaru był jeden z pensjonariuszy domu pomocy społecznej Joachim T., który był widziany jak bezpośrednio przed pożarem oddalał się z miejsca zdarzenia. Ponadto z ustaleń postępowania wynika, że w przeszłości Joachim T. groził podpaleniem domu pomocy społecznej, a w listopadzie i grudniu 2022 roku podpalił wyposażenie placówki.

-Na skutek jednego z tych podpaleń pensjonariusz domu doznał oparzeń ręki i tułowia – komentuje prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie

Joachim T. został zatrzymany przez policjantów na miejscu zdarzenia i został przebadany alkomatem, które to badanie wykazało w jego organizmie około 2 promile alkoholu. Szkody spowodowane przez pożar wyniosły około 400.000 zł.

Podpalacz nie pamiętał okoliczności zdarzenia

Przesłuchany przez prokuratora pod zarzutem spowodowania 14 grudnia 2022 roku pożaru zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób Joachim T. nie przyznał się zarzucanego mu przestępstwa i wyjaśnił, że w był pod wpływem alkoholu i nie pamięta okoliczności zdarzenia. Jednocześnie przyznał się do podpalenia wyposażenia placówki, które miało miejsce w listopadzie 2022 roku.

-Na podstawie opinii biegłych lekarzy psychiatrów stwierdzono, że Joachim T. dopuścił się zarzucanych mu przestępstw w warunkach ograniczonej poczytalności – informuje prokurator Tomasz Ozimek

Na wniosek prokuratora, Sąd Rejonowy w Lublińcu zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie. Joachim T. był w przeszłości karany.

Przestępstwo spowodowania pożaru zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób, jest zagrożone karą pozbawienia wolności od roku do 10 lat. W przypadku popełnienia przestępstwa w warunkach ograniczonej poczytalności sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary.