Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Jest akt oskarżenia wobec Dawida G. Napadł na bank w Częstochowie

Autor: w dniu 2023-06-22

Dawid G. chciał pomóc Selenie Gomez, więc… napadł z bronią na placówkę bankową. Groził bronią jej pracownikom i zażądał gotówki. Dostał ją, spakował do reklamówki, ale wychodząc, napotkał policjantów. 

Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Północ skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 29-letniemu Dawidowi G. Mężczyzna w styczniu 2023 roku napadł z bronią na oddział banku w Częstochowie.

Jaki był przebieg napadu w Częstochowie?

W śledztwie ustalono, że 3 stycznia 2023 roku mieszkaniec jednej z podczęstochowskich miejscowości Dawid G. przyjechał do Częstochowy. W jednym ze sklepów kupił kominiarkę i okulary przeciwsłoneczne, a jak tylko założył nakrycie głowy, wszedł, około 14.00, do oddziału banku przy alei NMP w Częstochowie.

-Tam wyjął z reklamówki pistolet gazowy i zażądał od pracownicy banku wydania 50.000 zł. Jednocześnie oznajmił, że ma przy sobie ładunek wybuchowy, który zdetonuje, jeśli nie otrzyma pieniędzy. W trakcie napadu w banku znajdowało się dziewięciu pracowników i klientów, którym Dawid G. zakazał opuszczenia placówki. Po przekazaniu mu pieniędzy sprawca spakował je do reklamówki i zaczął kierować się do wyjścia – informuje prokurator Tomasz Ozimek – rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie

Kiedy szedł do wyjścia, na miejscu pojawili się policjanci, którzy kazali mu odrzucenie broni. Ten nie zamierzał wykonywać tych poleceń, więc użyto wobec niego tasera. Przy mężczyźnie nie znaleziono ładunku wybuchowego, o którym mówił. Funkcjonariusze przeszukali miejsce, gdzie mieszka Dawid G. Znaleziono tam ponad 100 sztuk amunicji należących do Gabriela G. – ojca sprawcy napadu.

-Na podstawie opinii biegłego ds. broni i amunicji stwierdzono, że zabezpieczony przy Dawidzie G. pistolet gazowy, który był własnością jego ojca, jest bronią palną, na posiadanie której wymagane jest pozwolenie – informuje prokurator Ozimek

Dawid G. chciał pomóc Selenie Gomez

Dawid G. usłyszał zarzut rozboju z użyciem broni palnej i wzięcia zakładników.

-Przesłuchany w charakterze podejrzanego nie przyznał się do zarzucanych mu przestępstw i wyjaśnił, że potrzebował pieniędzy na wyjazd do USA, gdzie chciał pomóc Selenie Gomez. Ponownie przesłuchany w toku śledztwa przyznał się do popełnienia przestępstw i odmówił złożenia dalszych wyjaśnień – informuje prokurator Tomasz Ozimek

Biegli lekarze psychiatrzy stwierdzili, że sprawca w chwili popełnienia czynu miał zachowaną zdolność rozumienia jego znaczenia i pokierowania swoim postępowaniem, co oznacza, że był w pełni  poczytalny. Aktem oskarżenia objęto także Gabriela G., któremu prokurator zarzucił nielegalne posiadanie broni palnej i amunicji. Przesłuchany przez prokuratora Gabriel G. przyznał się do popełnienia tego przestępstwa. Dawid G. i Gabriel G. nie byli w przeszłości karani.

Dawid G. został tymczasowo aresztowany. Wobec Gabriela G. prokurator zastosował policyjny dozór.

Zarzucane Dawidowi G. przestępstwa są zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 do 15 lat. Natomiast przestępstwo nielegalnego posiadania broni palnej i amunicji jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.