Teraz gramy:

Title

Artist
Background

#JestWieżaDoUratowania. Parafia zachęca do wsparcia inicjatywy

Autor: w dniu 2023-11-02

Parafia Ewangelicka w Świętochłowicach poinformowała o zbiórce na remont wieży zabytkowego kościoła. Pozyskano dofinansowanie na ten cel, ale konieczne jest uzbieranie pieniędzy na wymagany wkład własny.

Parafia Ewangelicka w Świętochłowicach poinformowała 31 października, w Święto Reformacji, o kampanii przybliżającej zbiórkę na remont niszczejącej wieży kościelnej. Ponad 120-letni zabytek nie przechodził żadnych remontów od momentu wybudowania świątyni.

#JestWieżaDoUratowania. Parafia zachęca do wsparcia inicjatywy

Zabytkowej wieży grozi, jak informuje Parafia Ewangelicka w Świętochłowicach, katastrofa budowlana. Wiadomo, że zdołano pozyskać rządową dotację w wysokości 2.500.000 złotych z Rządowego Programu Ochrony Zabytków, ale koniecznością jest zapewnienie wkładu własnego w wysokości 50 tysięcy złotych.

Wieża Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego św. Jana Chrzciciela jest, jak przekonują duchowni, w katastrofalnym stanie. Grupa parafian, jak czytamy, uruchomiła zbiórkę na ten cel. Jeśli zakończy się sukcesem, prace będą mogły rozpocząć się w 2024 roku.

– Uruchomiliśmy zbiórkę i bardzo serdecznie prosimy o wsparcie. Na razie, w trosce o konstrukcje, musimy ograniczać wszystkie czynniki, które mogą mieć na nią wpływ. Dlatego zrezygnowaliśmy z używania dzwonów – przyznaje ksiądz Sebastian Olencki, proboszcz parafii ewangelickiej.

W najgorszym stanie są, jak informuje parafia, lica klinkierowe – Lico klinkierowe tej wieży, naloty, które się na nim pojawiły i jego odspojenia, są w katastrofalnym stanie – nie ukrywa Henryk Mercik, uznany konserwator zabytków, który jest zaangażowany we wsparcie parafii w tym przedsięwzięciu. – Stan górnej części wieży grozi katastrofą. Charakterystyczny taras i obejście, mimo że były w latach ubiegłych w jakiś sposób zabezpieczane, stanowią zagrożenie, bo elementy są luźne, a ich kontrola wykazała, że mogą spaść. Dla wieży kościoła jest to absolutnie ostatni dzwonek na remont. Wydaje się, że elewacja pozostałej części kościoła również go wymaga, ale na to jest jeszcze czas. Wieża jest najbardziej narażona na warunki atmosferyczne i właśnie ona jest elementem najbardziej kosztochłonnym i najtrudniejszym. Samo jej zarusztowanie będzie dość skomplikowane – dodaje Mercik.

Parafia informuje, że na wieżę, już po remoncie, będzie można wejść, zaś same prace obejmują remont dachu, czyli zwieńczenia wieży z kompleksowym remontem więźby dachowej. Kolejna sprawa to czyszczenie oraz wymiana, a także przemurowanie elementów lica klinkierowego elewacji i elementów
ozdobnych m.in. sterczyn i przypór. Trzeba będzie zająć się też klatką schodową i znajdującymi się tam oknami i witrażami. – Nie chcemy, aby trzeba było do wieży wracać, dlatego warto w tym momencie wykonać klatkę schodową z oknami i witrażami. Ona jest niezbędna do obsługi dzwonów, organów i dla chóru – tłumaczy Mercik.

Wieża będzie mogła być dostępna, po przeprowadzeniu prac, dla turystów.  – Niewykluczone jednak, że okazjonalnie będzie można
na nią wejść, bo aż się prosi, aby taras na wieży był tarasem widokowym – przyznaje Mercik. – Konstrukcja po remoncie na pewno będzie na to przygotowana. Zostanie tam wymieniona posadzka oraz zamontowane balustrady o odpowiedniej wysokości, po to, aby taras był dla każdego bezpieczny. To atrakcyjne i unikatowe miejsce – uważa Henryk Mercik.
Ważny obiekt dla Świętochłowic.

Ważny obiekt architektoniczny na mapie miasta

Kościół ewangelicki to obiekt historyczny dla Świętochłowic. Plac pod jego budowę oraz kamień węgielny w wysokości 10 tysięcy marek ofiarował sam książę Guido Henkel von Donnersmarck, który akceptując jego projekt, zastrzegł, że ma stanąć frontem do budynku dyrekcji, a plac pomiędzy ma zostać niezbudowany. I gdyby późniejsze pokolenia go posłuchały, to właśnie ten plac pewnie byłby dziś miejskim rynkiem. To właśnie on historycznie,
architektonicznie, ale też urbanistycznie, najbardziej nadaje się do tej roli. Projekt kościoła wykonał saski architekt Karl Memminger z Merseburgu. Prace nadzorował architekt Nixdorf z Tarnowskich Gór. Budowa rozpoczęła się w marcu 1900 roku, a poświęcenie nastąpiło 1 grudnia 1901 roku.

Neogotycka świątynia przyciąga, jak opisuje parafia, drewnianymi elementami i kolumnami delikatnie odsuniętymi od ścian, co jest dość niespotykane w podobnych obiektach.

– Wejście do kościoła, gdyby nie stojący obok pawilon, byłoby pewnie od frontu. Na dyrekcji jest zegar, na kościele go nie ma. To mógł być świętochłowicki rynek, salon miasta. Szkoda, że ta szansa została przynajmniej na razie zaprzepaszczona. Utylitarne pawilony, które postawiono w PRL zatkały i zniekształciły tę oś – mówi Mercik.

Jak można pomóc? Aby wspomóc zbiórkę z parafią można się skontaktować pod numerem telefonu +48 786 433 088 lub pocztą
elektroniczną pod adresem: swietochlowice@luteranie.pl. Wpłat można dokonywać na numer konta: 40 1090 0088 0000 0001 5558 4873.
Tytuł przelewu "remont wieży kościoła"