Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Joe Biden z wizytą w Kijowie

Autor: w dniu 2023-02-20

Ta wizyta przejdzie do historii. Nieoczekiwanie w Kijowie pojawił się dziś prezydent Joe Biden. To potężny sygnał amerykańskiego wsparcia dla Ukrainy na kilka dni przed rocznicą rosyjskiego ataku na Ukrainę.

Wizyta Joe Bidena do końca przygotowywana była w ścisłej tajemnicy. Podczas spotkania z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim amerykański przywódca zapowiedział, że "Ukraina otrzyma nowy pakiet pomocy wojskowej warty 500 milionów dolarów. Skierujemy miliardy dolarów, żeby zapewnić funkcjonowanie ukraińskiego społeczeństwa, ponieważ – jak pokazuje przykład Ukrainy – wolność jest bezcenna i warta tego, by toczyć o nią walkę" – mówił w Kijowie Joe Biden.

Joe Biden z wizytą w Kijowie

Oprócz wsparcia wojskowego zapowiedziano także nowe sankcje wobec elit i firmy wspierające rosyjską agresję na niepodległą Ukrainę. Amerykański przywódca podkreślił, że wolność narodu ukraińskiego jest najwyższą wartością. To jego szósta wizyta w kraju, który jest obecnie niemal od roku ogarnięty wojną. Prezydenci złożyli wspólnie wieńce pod ścianą poświęconą żołnierzom poległym w walce. W mediach społecznościowych Biden podkreślił, że udzielane dotąd wsparcie będzie trwało.

Jutro amerykański prezydent przyleci do Polski.