Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Nowa metrolinia połączy Czeladź z Katowicami

Autor: w dniu 2023-02-20

Nowa metrolinia – M25 – będzie wozić pasażerów z Katowic przez Siemianowice Śląskie do Czeladzi.

Linia wyjedzie na ulice 25 lutego i będzie kursować przez cały tydzień od wczesnych godzin porannych do późnych godzin wieczornych. W dni robocze i w dni wolne co godzinę.

Nowa metrolinia – którędy będzie kursować?

W Katowicach początkowym przystankiem jest Sądowa. Autobusy będą jechać przez Sokolską i Chorzowską na Plac Alfreda. Potem kierują się na Siemianowice Śląskie i przez Bańgów docierają do Czeladzi. Ostatnim przystaniem jest Czeladź Dworzec. Rozkładowy czas dojazdu wynosi ok. 30 minut.  

Metrolinie – do tej pory uruchomiono ich 27

Metrolinie uruchamiane są od maja 2021 r. Zadaniem tych połączeń autobusowych jest usprawnienie podróży w miastach i gminach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, przez które przebiegają, do czasu uruchomienia Kolei Metropolitalnej. W Metropolii do tej pory uruchomiono 27 metrolinii. Łącznie ma ich powstać 32.

Różne rodzaje metrolinii

Niektóre z działających dotąd 27 metrolinii nazywane są podstawowymi. Obsługują duże miasta, gdzie pasażerów jest najwięcej. Są one oznaczone jedną cyfrą, np. M1. Następny rodzaj to uzupełniające, integrujące poszczególne części Metropolii. Mają one oznaczenie dwucyfrowe, np. M25. Kursują także, jak informuje Metropolia, metrolinie dowozowo-odwozowe. Mają one trzycyfrowe oznaczenie jak. np. M101. Zapewniają transport do wszystkich wprowadzonych wcześniej metrolinii.

Szczegóły dotyczące nowej metrolinii znajdują się TUTAJ.