Jump Heroes z wersją po śląsku. Grę współtworzył mieszkaniec Piekar Śląskich
Autor: Andrzej Zazgórnik w dniu 2023-12-06
Na rynku pojawiła się kolejna gra po śląsku. Dotąd można było zagrać w karty, sprawdzić, jak prowadzi się ciężarówkę czy sprzedaje i kupuje nieruchomości. Przyszła pora na grę mobilną, którą współtworzy mieszkaniec Piekar Śląskich.
Jedną z pierwszych gier w języku śląskim był Euro Truck Simulator 2. W działania zaangażowany był Grzegorz Kulik, który był gościem Rozmowy Dnia w Radiu Piekary. Była też gra planszowa "Slonsko Grajfka". Teraz nadszedł czas na grę mobilną, która od kilku dni jest już dostępna dla chętnych.
Jump Heroes. Mobilna gra z wersją po śląsku
Tomasz Błaszczyk pochodzi z Piekar Śląskich i jest programistą gier. Razem z przyjacielem Jakubem Gałgańskim, działając jako studio Radikate, stworzyli zręcznościową grę mobilną Jump Heroes. Premiera aplikacji odbyła się 27 listopada. Chętni mogą pobrać ją za pośrednictwem Google Play i App Store. Co ciekawe, gracze mają okazję skorzystać z kilku wersji językowych: polskiej, hiszpańskiej, francuskiej czy nawet śląskiej!
"jako ukłon dla naszego regionu zawarliśmy możliwość wyboru śląskiej wersji językowej. Jest to pierwsza tego typu gra mobilna na rynku" – pisze w wiadomości wysłanej do naszej redakcji Błaszczyk.
Jakie inne cele przyświecały autorom, którzy zdecydowali się na opisywane działanie i co sami piszą na temat swojego produktu? Podkreślają prostą mechanikę i przyciągającą uwagę grafikę.
Gra spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem. Jest idealną rozrywką na kilkuminutowe sesje dla graczy nie mających czasu zagłębiania się w rozbudowane tytuły. Do Jump Heroes przyciąga prosta do nauczenia mechanika, lekka i przyjemna oprawa graficzna oraz chęć pobijania coraz wyższych rekordów i konkurowania z innymi graczami – zaznaczają Błaszczyk i Gałgański
Odnosząc się do śląskiej wersji językowej, podkreślają, że chcieli wspierać język śląski:
Chcemy aby większość naszych przyszłych produktów wspierała język śląski, ponieważ stąd pochodzimy i chcemy promować nasze korzenie. Tradycja jest dla nas bardzo ważna i uważamy, że gry są doskonałym, współczesnym nośnikiem – informują.
Punkty zdobywa się, przeskakując bohaterem przez przeszkody. Żeby dowiedzieć się, o co chodzi w rozgrywce, można skorzystać z samouczka. Chętni mogą zagrać jako gość lub dokonać rejestracji. Jak prezentuje się gra?
Sprawdziliśmy, jak wyglądają kolejne kroki przez które musi przejść gracz, poniżej kilka następujących po sobie planszy… w języku śląskim:
Kilka słów o autorach
Tomasz Błaszczyk:
Autor książki "Tworzenie gier dla początkujących", właściciel firmy LikeBright, współzałożyciel i CTO firmy Radikate, programista gier oraz korepetytor i mentor w branży Game Dev. Absolwent Politechniki Śląskiej na kierunku Informatyka. Pasjonat książek, podróży i nowych technologii.
Jakub Gałgański:
Absolwent wydziału sztuki operatorskiej Łódzkiej szkoły filmowej. Od dwóch lat pracuje w branży gamedev jako producent. CEO w Radikate – jest odpowiedzialny za design oraz warstwę wizualną projektów. Zanim zaczął robić gry, tworzył liczne reklamy oraz krótkometrażowe filmy fabularne. Pasjonuje się szeroko pojętą sztuką, a gry są dla niego "medium totalnym" ponieważ łączą ze sobą wszystkie jej dziedziny.