Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Kaczmarek i Dziedzic mają problemy. Podróż była dla nich kosztowna

Autor: w dniu 2023-12-22

Przylecieli na lotnisko w Pyrzowicach i sądzili, że ich podróż szczęśliwie dobiegła końca. Byli w błędzie. Panowie Kaczmarek i Dziedzic wprawdzie sporo zapłacili za zmianę miejsca pobytu, ale teraz mają problemy.

Funkcjonariusze Straży Granicznej pracujący na posterunku w Katowicach-Pyrzowicach przeprowadzili we wtorek, 19 grudnia, kontrolę legalności pobytu wobec pasażerów, którzy przylecieli do województwa śląskiego ze stolicy Grecji. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie ich dokumenty.

Kaczmarek i Dziedzic zatrzymani na lotnisku w Pyrzowicach

Dwaj mężczyźni, w wieku 19 i 27 lat, przekazani pogranicznikom sfałszowane polskie dowody osobiste. Widniały w nich nazwiska Kaczmarek i Dziedzic, jednak… jegomoście nie potrafili mówić po polsku, problemy napotkali już wtedy, kiedy mieli się przedstawić. Potrafili mówić tylko po arabsku, zatem niezbędne czynności wobec obu "Polaków" prowadzone były z udziałem tłumacza języka arabskiego.

Kosztowna podróż

W trakcie rozmowy z udziałem tłumacza podróżni przyznali, że za podróż z Syrii do Polski zapłacili przemytnikom ludzi 13.000 euro każdy. Oświadczyli też, że zamierzają udać się do Holandii, gdzie chcą złożyć wnioski o azyl. Problem w tym, że obaj nie posiadali ważnych wiz oraz żadnych innych dokumentów uprawniających ich do pobytu na terytorium strefy Schengen. Ponadto 19 grudnia przekroczyli wewnętrzną granicę strefy Schengen na wjazd do RP wbrew obowiązującym przepisom.

W ramach wszczętego postępowania karnego, jak informuje Straż Graniczna, Syryjczykom przedstawione zostały zarzuty nielegalnego przekroczenia granicy do Polski przy użyciu podstępu, polegającego na posłużeniu się podrobionymi na wzór oryginałów dowodami osobistymi. Obaj przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i złożyli wyjaśnienia, a także dobrowolnie poddali się zaproponowanej przez prokuratora karze 4 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu jej wykonania na okres od 1 roku do 2 lat.

Za nielegalny pobyt na terytorium RP podróżni zostali ukarani mandatami w wysokości 500 zł każdy. Ponadto Komendant Placówki Straży Granicznej w Katowicach-Pyrzowicach wszczął wobec nich postępowania administracyjne, dotyczące zobowiązania do powrotu.