Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Kamienica przy Piłsudskiego 44 odzyskała dawny blask

Autor: w dniu 2023-09-21

Kamienica przy Piłsudskiego 44 w Bytomiu otrzymała drugie życie. Zniknęły już rusztowania i można zobaczyć, jak prezentuje się odrestaurowany gmach.

Secesyjna kamienica z początku XX wieku była jednym z bardziej zniszczonych obiektów wśród wszystkich remontowanych przy ulicy Piłsudskiego. Działo się tak między innymi dlatego, że znajduje się w najniższym punkcie ul. Piłsudskiego, co sprawiało, że przy intensywnych opadach deszczu była zalewana. Dzieła zniszczenia dokonał pożar, który kilka lat temu strawił klatkę schodową.

Jakie prace przeprowadzono? Zaizolowano fundamenty, wymieniono stropy oraz dach. Zgodnie z programem konserwatorskim, zdemontowane zostały też wszystkie zabytkowe elementy – drzwi, okna, ramy, okładziny czy listwy ozdobne. Wszystko po to, by poddać je renowacji. Odnowione zostały też wszystkie elementy metaloplastyczne.

– Na pierwszej kondygnacji będą jeszcze wstawiane oryginalne zabytkowe okna i poddane renowacji będą drzwi wejściowe od frontu i od tyłu. Łącznie w kamienicy remontowanych jest dziewięć mieszkań, z czego trzy z nich dostosowane są do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – mówi Paweł Kucab, wykonawca inwestycji, właściciel firmy Efekt Sp. z o. o.

W dalszej części projektu prowadzone też będą prace polegające na zagospodarowaniu terenu wokół wejścia do kamienicy.

Tajemnicza lukarna  

Oprócz wyremontowanej elewacji z charakterystycznym schodkowym szczytem o zaokrąglonych krawędziach, uwagę zwracają odnowione, bogato zdobione balustrady i dobudowana lukarna (element architektoniczny umieszczony w dachu, przeznaczony przede wszystkim do doświetlania poddasza).

– Ta dobudówka w formie przeskalowanej lukarny, w latach 30. XX wieku prawdopodobnie służyła jako  artystyczne atelier. Także została odnowiona zgodnie z dokumentacją projektową i stanowi świadectwo przedwojennych przekształceń architektonicznych kamienicy w ciągu jej użytkowania – mówi Dominika Kściuczyk, Miejska Konserwator Zabytków.

Polichromie na klatce schodowej

Podczas prac remontowych na sklepieniu sieni odkryte zostały polichromie. Pokrywają one około 12 metrów kwadratowych sufitu.

– Po oględzinach odsłoniętych fragmentów malowideł, zwróciliśmy się do Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wydanie rekomendacji dotyczących konserwacji zdobień wraz z rekonstrukcją w miejscach ubytków dekoracji malarskiej – mówi Magdalena Górak, dyrektorka Bytomskich Mieszkań.

Fot. Hubert Klimek/UM Bytom

Ciekawostką jest, że polichromie odkryte zostały też w "historyzującej" kamienicy przy Piłsudskiego 42. Również tam, zgodnie z zaleceniami Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków mają one zostać zachowane w formie świadka historii.

– Sporządziliśmy już wstępną wycenę prac konserwatorskich w obu budynkach i wystąpiliśmy z wnioskiem do Urzędu Marszałkowskiego o zwiększenie środków unijnych na realizację inwestycji – mówi Magdalena Górak.

Projekt Rewitalizacji podobszarów 10, 11, 12, 13 – Bytom Śródmieście, Rozbark – w ramach którego remontowane są kamienice o numerach 34-36, 38-40, 42-44 oraz narożna kamienica nr 50 na skrzyżowaniu ul. Webera, Kwietniewskiego i Piłsudskiego – to jedna z tych inicjatyw w Gminnym Programie Rewitalizacji, która stawia na poprawę wizerunku Śródmieścia. Łącznie remontowanych jest siedem kamienic i 70 mieszkań, które zasilą bytomski zasób komunalny.

Całość prac będzie kosztować ponad 19,3 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków zewnętrznych to 15,4 mln zł, zaś wkład własny z budżetu miasta to ponad 3,9 mln zł.