Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Powstał film o „Sikoraku”. Inne spojrzenie na bytomskie liceum

Autor: w dniu 2023-09-21

IV Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Bytomiu zostało docenione przez filmowców. Uznano za wartościowe liczne walory estetyczne budynku i powstał na jego temat film.

IV Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Bytomiu zdobyło, głosami internautów, tytuł "Śląskiej Lokacji Filmowej 2023". W czerwcu informowaliśmy, że w ramach nagrody Silesia Film miała przygotować film promujący zwycięski gmach. Produkcja będzie wyświetlana przez najbliższy czas przed seansami filmowymi w Kinie Kosmos i Kinie Światowid w Katowicach.

Film o "Sikoraku" powstał jako nagroda

Jeden z architektonicznych symboli Bytomia – secesyjny budynek dawnej Szkoły Realnej, a obecnie siedziba IV Liceum Ogólnokształcącego, to miejsce z filmowym potencjałem. Gmach przyciągający uwagę kolorową glazurowaną cegłą powstał w latach 1901-1902, a jego autorem był miejski architekt Karl Brϋgger. W 1977 roku został wpisany do rejestru zabytków. Do dziś zachowały się tam elementy pierwotnego wyposażenia stałego, np. zaprojektowane specjalnie dla szkoły secesyjne szafy na pomoce naukowe czy reprezentacyjna aula na drugim piętrze z oryginalną stolarką drzwi, okien, sztukaterią, drewnianą boazerią oraz fragmentami polichromii. Jak budynek zaprezentowali filmowcy na przygotowanym przez nich materiale? Zobaczcie!

Doceniono nie tylko gmach szkoły

Budynek, w którym mieści się szkoła nie jest jedynym laureatem plebiscytu. Ulubionym filmem 15-lecia Śląskiego Funduszu Filmowego został – nakręcony w Bytomiu "Lombard" Łukasza Kowalskiego. Wcześniej film otrzymał mnóstwo nagród na polskich i światowych festiwalach, m.in. Orła – Polską Nagrodę Filmową dla najlepszego filmu dokumentalnego, Grand Prix 19. Festiwalu Millennium Docs Against Gravity i wyróżnienie specjalne na festiwalu "L'Europe Autour de l'Europe" w Paryżu.

Specjalne wyróżnienie dla "Mecenasa Sztuki Filmowej w Województwie Śląskim" otrzymał marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.