Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Kardiolodzy z Gliwic wszczepili choremu nowoczesne urządzenie. Pierwszy taki zabieg w mieście

Autor: w dniu 2024-05-22

Pacjent cierpiący z powodu dolegliwości kardiologicznych trafił do Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. Medycy przeprowadzili u niego zabieg, który odbył się pierwszy raz w historii Gliwic.

Zespół medyczny oddziału kardiologii Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach pod kierunkiem doktora Tadeusza Zębika oraz doktor Felix J. Woitek z Kliniki Kardiologii w Dreźnie przeprowadzili z powodzeniem zabieg wszczepienia specjalnego reduktora przepływu do zatoki wieńcowej, czyli tzw. reducera u 70-letniego pacjenta cierpiącego z powodu uciążliwych dolegliwości kardiologicznych objawiających się bólem w klatce piersiowej oraz znacznym osłabieniem.

– Takie urządzenie stosuje się u osób ze skrajną postacią choroby wieńcowej, które wykorzystały możliwości leczenia zabiegowego i farmakologicznego, a nadal cierpią i przejście nawet krótkiego dystansu staje się dla nich olbrzymim wysiłkiem. Chory, u którego wykonaliśmy tę procedurę, mówił, że idąc na spacer musiał ciągle się zatrzymywać, odczuwał dolegliwości w rejonie klatki piersiowej. Rozwiązanie to daje szansę na znaczną poprawę jakości jego życia – wyjaśnia dr Tadeusz Zębik, ordynator gliwickiej kardiologii.

Fot. Szpital Miejski w Gliwicach

Każdego roku na oddziale kardiologii Szpitala Miejskiego nr 4 specjalistycznym leczeniem objętych zostaje ponad 2500 pacjentów.