Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Katowicka Karta Mieszkańca – co można dzięki niej zyskać?

Autor: w dniu 2023-07-24

Pozwala na tańsze korzystanie z usług różnych instytucji działających na terenie miasta. Jakie korzyści niesie ze sobą Katowicka Karta Mieszkańca? 

Kąpieliska, baseny, trampoliny, wycieczki i wiele innych… Mieszkańcy Katowic, którzy w wakacje pozostali w mieście mogą uatrakcyjnić wakacyjny wypoczynek, korzystając z licznych zniżek, które oferuje Katowicka Karta Mieszkańca.

– Głównym celem Katowickiej Karty Mieszkańca jest premiowanie osób, które są zameldowane w Katowicach i odprowadzają podatki w naszym mieście. Dzięki temu budujemy m.in. nowe baseny, place zabaw, utrzymujemy zieleń czy też organizujemy szereg wydarzeń kulturalnych i sportowych. Dlatego właśnie mieszkańcy Katowic są traktowani w naszym mieście priorytetowo. Katowicka Karta Mieszkańca umożliwia katowiczanom korzystanie ze zniżek na usługi instytucji kultury, sportu i rekreacji. Warto z tej oferty korzystać również w okresie wakacji, kiedy wolnego czasu do zagospodarowania mamy nieco więcej – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Przykładowo, za dzienny bilet wstępu na popularną Buglę mieszkańcy naszego miasta z KKM płacą 10 zł, a pozostałe osoby 20 zł. 50% zniżka dotyczy też biletu ulgowego, więc korzystają na tym całe rodziny. Dlatego zachęcam do wyrobienia karty wszystkich tych, którzy jeszcze tego nie zrobili – dodaje prezydent.

Z programem współpracuje obecnie, jak informuje katowicki magistrat, 104 partnerów prywatnych oraz 15 jednostek miejskich. Wśród zniżek oferowanych posiadaczom Katowickiej Karty Mieszkańca są np. te na obiekty zarządzane przez katowicki MOSiR m.in.: baseny "pod chmurką" – Bugla i Rolna, korty tenisowe czy siłownie.

– W tym roku baseny Bugla i Rolna są otwarte dla mieszkańców już od czerwca. W sumie oba te obiekty w tym sezonie odwiedzono ponad 44 tys. razy – mówi Daniel Muc, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Katowicach. – Bilety, również te ze zniżką KKM można kupić także mobilnie przez stronę internetową, co pozwala uniknąć stania w kolejce do wejścia na obiekt– zachęca dyrektor.

Dodatkowo posiadacze KKM mogą skorzystać też, myśląc o kupieniu biletów na OFF Festival Katowice. Mogą zakupić wejściówki z 20% rabatem. Ze zniżki można także skorzystać, kupując bilety na spektakle organizowane w ramach trwających w czasie wakacji Letnich Ogrodów Teatralnych. KKM to nie tylko ulgi na wydarzenia kulturalne, ale także na usługi fryzjerskie, kosmetyczne, medyczne. Dla osób lubiących podróżować przygotowano zniżki na wyjazdy zagraniczne, turystyczne, kilkudniowe wycieczki, noclegi, pobyty sanatoryjne. Czekają też zniżki do rodzinnych parków rozrywki, na spływy pontonowe i kajakowe, wypożyczenie wrotek, wstęp do parku trampolin czy przejazdy torem kartingowym.

Fot. KAW

Po tych atrakcjach z rabatem KKM można zaznać relaksu m.in. w basenach termalnych czy saunarium. Oczywiście również miejskie baseny Brynów, Burowiec oraz Zadole dostępne są dla mieszkańców w okresie wakacji

– Na basenach Brynów, Burowiec i Zadole, od ich otwarcia z Katowickiej Karty Mieszkańca skorzystano łącznie ponad 592 tys. razy. W samym czerwcu odwiedzono nas prawie 66 tys. razy, z czego w ponad 28 tys. przypadków zastosowano 60-procentową zniżkę KKM. To najczęściej wybierana ulga premiująca osoby zamieszkujące w Katowicach – mówi Tomasz Szpyrka, dyrektor basenów Brynów, Burowiec i Zadole.  – Wakacje wpływają na frekwencję, która jest wyższa w stosunku do pozostałych miesięcy roku. Szczególnie teraz, w czasie upałów, zachęcamy do relaksu w strefie wodnych atrakcji, ale też w nowo otwartej części wypoczynkowej na Zadolu – dodaje.

Program "Katowicka Karta Mieszkańca" realizowany jest od 1 września 2020 roku. Oo początku lipca br. wydanych zostało, jak informuje katowicki magistrat, ponad 110 tys. kart:

 • 66 125 kart przez aplikację,
 • 10 273 kart poprzez stronę internetową,
 • 34 217 kart w formie plastikowej,
 • 71 kart przypisanych do karty płatniczej.

Kartę mogą otrzymać osoby, które spełnią co najmniej jeden z poniższych warunków:

 • są zameldowane w Katowicach na pobyt stały (bez względu na wiek),
 • są zameldowane na pobyt czasowy i rozliczają w Katowicach podatek dochodowy od osób fizycznych (dzieci do 18 roku życia mogą otrzymać kartę – jeżeli choć jeden z rodziców / opiekunów prawnych rozlicza podatek w Katowicach),
 • rozliczają w Katowicach podatek dochodowy od osób fizycznych (dzieci do 18 roku życia mogą otrzymać kartę – jeżeli choć jeden z rodziców / opiekunów prawnych rozlicza podatek w Katowicach),
 • osoby przebywają w katowickich placówkach opiekuńczo-wychowawczych (do 18 roku życia), a także wychowawcy i dyrektorzy tych placówek,
 • studenci uczelni zameldowani w Katowicach na pobyt czasowy,
 • osoby zameldowane na pobyt czasowy w Katowicach, które nie ukończyły 26 roku życia,
 • osoby przebywające w całodobowej placówce pomocy społecznej na terenie miasta Katowice.

Jak wyrobić kartę?

Katowicką Kartę Mieszkańca można pozyskać w trzech różnych formach. Każda z nich jest jednakowo ważna i uprawnia do takiej samej liczby zniżek. Kartę mieszkańca można uzyskać w wersji elektronicznej (samodzielnie mogą to zrobić tylko osoby zameldowane na stałe) – poprzez aplikację mobilną (Katowicka Karta Mieszkańca) lub stronę internetową, przypisać do posiadanej karty bankowej (tzw. karta wirtualna) lub uzyskać kartę w wersji plastikowej (na wzór karty kredytowej). Można używać wszystkich trzech form karty jednocześnie lub korzystać z dowolnie wybranej przez siebie formy.

KKM wydawana jest bezterminowo, przy czym ograniczeniu podlegają uprawnienia do posiadania zniżek. Okres ważności uprawnień do zniżek wynosić będzie 2 lata od daty wydania KKM, z możliwością odnowienia na kolejne okresy. W przypadku osób zameldowanych na pobyt stały w Katowicach, przedłużenie okresu obowiązywania zniżek następować będzie automatycznie. W pozostałych przypadkach, w celu odnowienia uprawnień należy zgłosić się do Biura Obsługi Klienta KKM, o czym osoby te zostaną poinformowane poprzez preferowany przez siebie kanał komunikacji, tj. pocztą elektroniczną lub przez SMS.

Pełny wykaz zniżek oraz więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: kkm.katowice.eu.