Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Kolejny przemytnik w rękach Straży Granicznej

Autor: w dniu 2023-08-29

Przemytnik próbował przetransportować nielegalnych imigrantów. Działania prowadzili wspólnie funkcjonariusze Straży Granicznej wraz z policjantami. 

Dzisiaj nad ranem funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Rudzie Śląskiej otrzymali od policjantów z KMP w Gliwicach informację o cudzoziemcach, których znaleziono przy autostradzie A4 w rejonie MOP Kozłów.

Przemytnik zatrzymany

Funkcjonariusze Straży Granicznej skontrolowali legalność pobytu wszystkich 22 osób. Wyszło na jaw, że cudzoziemcy przebywają w Polsce nielegalnie. Obcokrajowcy, wśród których byli sami mężczyźni, mieli tylko dokumenty potwierdzające pobyt krótkotrwały obywatela państwa trzeciego na terytorium Słowacji. Wynika z nich, że prawdopodobnie są to obywatele Syrii. Pojazdem kierował 30-letni Polak, który usiłował przewieźć w busie 22 nielegalnych migrantów do Niemiec. Wszyscy zostali zatrzymani.

Obcokrajowcy wrócą z powrotem na Słowację, w ramach readmisji. Ponadto usłyszą oni zarzuty przekroczenia granicy RP wbrew przepisom przy użyciu podstępu.

Wobec kierowcy wszczęte zostanie postępowanie karne, w ramach którego zostaną mu postawione zarzuty organizowania i pomocy w przekroczeniu granicy państwowej wbrew przepisom tj. art. 264 § 3. Kodeksu Karnego, za które grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Ponadto zostanie sporządzony wniosek do sądu o zastosowanie wobec niego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Źródło: Straż Graniczna