Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Król Jan III Sobieski znów odwiedzi Tarnowskie Góry. Wszystko za sprawą najnowszej wystawy w tarnogórskim muzeum pt "Buławą i szablą – w 340. Rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej. Militaria ze zbiorów Krzysztofa Ledwonia".

Wystawa prezentuje prywatną kolekcję broni i opancerzenia z XVII i XVIII wieku. Ekspozycja upamiętnia rocznicę bitwy pod Wiedniem i związaną z nią wizytę Jana III Sobieskiego w Tarnowskich Górach, gdzie władca zatrzymał się w dniach 20-22 sierpnia 1683 roku i został powitany przez oficjalną delegację cesarską.

Zbiór Krzysztofa Ledwonia, zawierający przede wszystkim orientalne uzbrojenie i opancerzenie używane także w Rzeczpospolitej, gromadzony jest przez niego od co najmniej lat 90. XX wieku. Kolekcja prezentowana była dotychczas m.in. w Muzeum Częstochowskim, Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy, czy na Zamku w Baranowie Sandomierskim.

Otwarcie wystawy zaplanowano w sobotę, 3 czerwca w godzinach 18:00–19:00 w  Muzeum Miejskim w Tarnowskich Górach (Rynek 1)

Wstęp na wernisaż otwarcia za okazaniem zaproszenia lub bezpłatnej wejściówki (dostępnej od 1.06.2023). Wystawę można będzie zwiedzać od 4 czerwca do 8 października.


Kontynuuj czytanie