Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Książka o Izbie Regionalnej. Trwa zbiórka na ten cel

Autor: w dniu 2023-05-11

Wiele różnych, ważnych dla miłośników historii rocznic będzie obchodzonych w tym roku w Piekarach Śląskich. By je uczcić wydana zostanie książka. 

Izba Regionalna działająca w strukturach Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich obchodzi w tym roku 30-lecie istnienia. W tym roku mija także 85 lat od powstania Kółka Miłośników Piekar Śląskich – zalążka działalności muzealników i archiwistów społecznych, którzy obrali sobie za cel gromadzenie pamiątek z przeszłości na poczet przyszłego muzeum historycznego. Aby uczcić dwie piękne rocznice, MBP wspólnymi siłami z Wydawnictwem Książkowym Hm… i wszystkimi lokalnymi pasjonatami historii zamierza wydać książkę, która podsumuje pewien rozdział w historii miasta.

Książka o Izbie Regionalnej. Jak przebiegają prace?

W tym momencie publikacja czeka już tylko na redakcję, korektę i druk. Chętni mogą wziąć udział w tym, by kilkuletnia praca Łukasza Żywulskiego z Izby Regionalnej nie poszła na marne i książka ujrzała światło dzienne. Już raz zdołano zrealizować ambitne zadanie. Wszyscy zaangażowani w jego realizację wierzą, że tym razem również będą mogli spotkać się na uroczystej premierze połączonej z obchodami jubileuszu Izby Regionalnej.

Zbiórkę na rzecz wydania książki pt. "Izba Regionalna w Piekarach Śląskich. Historia, działalność i zbiory społecznego archiwum miasta i regionu" można wesprzeć, klikając TUTAJ.

Co warto wiedzieć o książce?

Przygotowywana publikacja jest formą przewodnika po historii placówki i ludziach, którzy ją współtworzyli. Fakt jej powołania był niezwykle istotny z punktu widzenia ochrony dziedzictwa materialnego, historycznego i kulturowego wielu pokoleń mieszkańców Piekar Śląskich. Trud włożony przez dziesiątki osób uczestniczących w gromadzeniu, opracowywaniu i popularyzacji historycznego dziedzictwa powinien być zawsze powodem do dumy mieszkańców miasta. Silny nacisk został położony na społeczny kontekst jej działalności. W publikacji znajdziemy wiele odniesień do idei archiwistyki społecznej, która w ostatnim czasie – dzięki Centrum Archiwistyki Społecznej – przeżywa swój rozkwit i ma przed sobą wielką przyszłość. Z książki dowiemy się, jak wyglądała działalność Izby Regionalnej w zakresie pozyskiwania zbiorów, ich opracowywania, digitalizacji, organizacji wystaw, przygotowywania publikacji, realizacji projektów i popularyzacji wiedzy o regionie wśród mieszkańców. Największą część publikacji stanowi przewodnik po zbiorach z opisem zawartości każdej kolekcji i wyszczególnieniem najciekawszych obiektów.

Premiera książki odbędzie się podczas uroczystych obchodów 30 lat działalności Izby Regionalnej w strukturach Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich. Planowany termin to wrzesień-październik 2023.