Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Laptop dla gracza – sprawdzamy, jakie powinien mieć podzespoły

Autor: w dniu 2023-03-27

Chociaż komputery stacjonarne są wciąż standardem maszyny do grania i niektórzy gracze mają wątpliwości co do możliwości ich przenośnych odpowiedników, to laptopy gamingowe stają się coraz częściej rozważanym sprzętem. W jakie podzespoły powinien być on wyposażony? Odpowiedzi poniżej!

Laptop dla gracza – jakie podzespoły są konieczne?

W laptopie gamingowym oszczędzanie na jakości i mocy dowolnego podzespołu szybko zemści się spadkami płynności gry lub koniecznością obniżania ustawień graficznych. Dlatego przedstawiamy, jakie komponenty są konieczne do komfortowego grania zarówno w najnowsze, jak i kilkuletnie tytuły.

Procesor

Rywalizacja AMD i Intela owocuje pokaźną liczbą procesorów dedykowanych graczom. Na przestrzeni kilku generacji wykrystalizowało się kilka półek cenowych i serii, które na stałe zagościły w laptopach gamingowych. Procesor wraz z kartą graficzną, pamięcią RAM i dyskiem będzie w dużej mierze definiował możliwości całego sprzętu.

Procesory Intel, które dadzą sobie radę z dość nowymi produkcjami zaczynają się zasadniczo od czterordzeniowych Intel Core i5. Spora część graczy rozpoczyna swoją gamingową przygodę od tych właśnie procesorów. Niekoniecznie poradzą one sobie jednak z nowszymi produkcjami na ustawieniach "ultra" – do tego wymagany będzie raczej jeden z modeli i7, a jeszcze lepiej i9, taki jak Intel Core i9-13900KF, który jest jednym z popularnych high-endowych rozwiązań.

Analogicznie do propozycji z kuźni Intela, AMD proponuje proste oznaczenia liczbowe od 5 do 9 w ramach serii Ryzen. Także w tym wypadku "piątka" to opcja minimum, podczas gdy już procesor taki jak AMD Ryzen 7 7700X będzie miał duże szanse udźwignąć większość gier na poziomie płynności dużo wyższym niż 60 klatek na sekundę – sprawdzi się zatem szczególnie dobrze w grach sieciowych.

Karta graficzna

Trudno wskazać, czy ważniejszy w laptopie gamingowym jest procesor, czy karta graficzna, bowiem oczywiście gdy jedno z nich jest zawodne, przyjemność z gry drastycznie spada. Dlatego trzeba zadbać o komponenty o chociaż zbliżonej jakości. Jak jednak dokonać wyboru, gdy twórcy kart co chwila prześcigają się w coraz ciekawszych propozycjach? Tak naprawdę jedynym ograniczeniem powinien być budżet, który pozwoli kupić jak najmocniejszy sprzęt. Nie ma tutaj drogi na skróty – im więcej, tym lepiej.

Warto by karta posiadała minimum 8GB pamięci, wspierała ray tracing (jest to nowoczesna technika oświetlania scenerii, która generuje niesamowicie realistyczne widoki kosztem sporego zapotrzebowania na moc obliczeniową) i miała wsparcie dla technologi stabilizacji obrazu. To właśnie dobra karta graficzna sprawi, że suwaki jakości grafiki będą mogły być ustawione na wysokie lub "ultra" bez utraty płynności, a to jest właśnie częstym marzeniem graczy.

Płyta główna

Płyta główna jest rusztowaniem, na którym opierają się wszystkie inne podzespoły, sprawia także, że komunikacja między nimi jest wydajna. Dlatego ważne, żeby element ten miał jak najmocniejszy chipset oraz był kompatybilnym z wybranym przez nas procesorem (płyty główne różnią się socketami, czyli gniazdami do wpięcia procesora).

Pamięć RAM

Pamięć RAM powinna wynosić co najmniej 8 GB, jednak w lepszych laptopach gamingowych spotyka się 16 lub 32 GB. Dobrze jest zwrócić uwagę, ile kości pamięci można dopiąć do sprzętu, aby zwiększyć wydajność całego układu.

Dysk

Chociaż obecnie stawia się przede wszystkim na dyski SSD ze względu na ich szybkość i bezgłośną pracę, to by uzyskać lepszą pojemność, warto postawić także na dyski HDD.

Akcesoria

Laptop dla gracza nie jest kompletny bez oświetlenia klawiatury, myszy gamingowej, odpowiednich złączy USB i HDMI, modułu WiFi. Czy wszystkie wymienione powyżej komponenty są potrzebne w laptopie, aby grać komfortowo w gry? Oczywiście, że nie, wymienione wymagania dotyczą pasjonatów gamingu, dla których liczą się osiągi i wydajność. Nieco starsze tytuły z niekoniecznie najlepszą grafiką można uruchomić na standardowym laptopie, na przykład: https://www.komputronik.pl/product/755736/hp-15s-fq2404nw-4h394ea-czarny.html

Artykuł powstał we współpracy z partnerem.