Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Lichwa i prostytucja na celowniku śledczych. Trzy osoby z zarzutami

Autor: w dniu 2024-07-10

Wzbogacali się na prostytucji i lichwie. Zatrzymano trzy osoby podejrzewane o udział w nielegalnym procederze. Przestępcy działali w różnych rejonach kraju. Śledczy ujawniają szczegóły tego, czym zajmowali się przestępcy.

W styczniu 2024 roku policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach rozpoczęli dochodzenie w sprawie grupy przestępczej zajmującej się ułatwianiem i organizowaniem prostytucji oraz lichwą.

Lichwa i prostytucja na celowniku śledczych

Policyjne śledztwo doprowadziło do zatrzymania trzech osób, które działały na terenie województw dolnośląskiego, wielkopolskiego, opolskiego i podkarpackiego. Wśród zatrzymanych znalazły się dwie kobiety oraz mężczyzna, którzy prowadzili co najmniej 11 mieszkań wykorzystywanych do świadczenia usług seksualnych. Grupa, której członkami byli 55-latek z województwa dolnośląskiego wraz ze swoją 38-letnią partnerką oraz 26-letnia mieszkanka województwa podkarpackiego, czerpała zyski z prostytucji blisko 70 kobiet.

Przestępcy przyjmowali od kobiet pieniądze w zamian za ułatwianie działalności prostytucyjnej oraz udostępnianie lokali. Dodatkowo, podejrzani wykorzystywali trudne sytuacje życiowe niektórych kobiet, oferując im pożyczki o lichwiarskich odsetkach, sięgających ponad 300%, z karami za zwłokę wynoszącymi 1500 złotych tygodniowo. Policjanci zabezpieczyli podczas przeszukań m.in. 57 tysięcy złotych, sprzęt elektroniczny oraz telefony komórkowe.

Wszystkim trzem zatrzymanym postawiono zarzuty, które mogą skutkować kilkuletnim pobytem w więzieniu. Katowicki sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu mężczyzny, natomiast kobiety zostały objęte wolnościowymi środkami zapobiegawczymi.

Śledztwo nadzorowane przez Prokuraturę Rejonową Katowice-Południe ma charakter rozwojowy. Policjanci w dalszym ciągu poszukują świadków oraz innych osób pokrzywdzonych lichwą, a także weryfikują informacje, które mogą prowadzić do kolejnych osób zamieszanych w czerpanie korzyści majątkowych z prostytucji.