Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Linia 182 powraca. Prace kosztowały blisko 700 milionów złotych

Autor: w dniu 2023-12-08

Od 10 grudnia czas przejazdu z Tarnowskich Gór na lotnisko w Pyrzowicach ma zająć około 17 minut. Z Zawiercia będą to 23 minuty. Wszystko to dzięki oczekiwanej inwestycji, która została dziś zakończona.

PKP Polskie Linie Kolejowe zakończyły prace na połączeniu Częstochowy i Zawiercia z Tarnowskimi Górami. To istotna inwestycja – zapewniająca połączenie tych miast z portem lotniczym Katowice Airport w Pyrzowicach.

-Linia 182 po 30 latach wraca na mapę kolejową Polski. Prawie 48 kilometrów zmodernizowanej, w tym 30 odbudowanej zupełnie od nowa linii kolejowej, pełna elektryfikacja, zmienione parametry geometryczne, także 140 kilometrów na godzinę pojadą pociągi osobowe, 80 pociągi towarowe. Dwie dodatkowe łącznice, które usprawnią ruch tego pociągu, dodatkowe przystanki – wylicza zakres zmian Piotr Majerczak z zarządu PKP PLK. -Jedziemy przez piękną okolicę, przez środek lasu praktycznie. Dokumentacja środowiskowa musiała zostać zrobiona. Zmieniona została też geometria linii, która pierwotnie tu była, z racji tego, żeby czas przejazdu był krótszy. 140 km/h powodowało, że łuki musiały być skorygowane. Dodatkowo 58 obiektów inżynieryjnych, które na tych 48 kilometrach zostały odbudowane całkiem – dodaje Majerczak.

Fot. G. Kokott-Drzyzga

Nowa linia jest istotna dla mieszkańców Śląska, ale służyć też będzie jako połączenie towarowe, co z kolei przyczyni się do rozbudowy lotniska

-Ma znaczenie dla pasażerów, dla pracowników, ale także dla realizowanej inwestycji budowy multimodalnego hubu przeładunku towarów i paliw, który jest w trakcie realizacji na lotnisku. To centrum będzie połączone bocznicą kolejową właśnie z tą linią kolejową – mówi wiceprezes GTL SA Norbert Henzel.

Linia jest gotowa, natomiast trzeba jeszcze część ułatwień przygotować – jak na przykład duży parking przy stacji Zawiercie.

– Układ torowy Zawiercia ścisnęli bliżej. Kiedyś peron 4 był blisko tej drogi towarowej. Myśmy to wszystko przysunęli bliżej tych torów głównych linii nr 1. Wygospodarowane jest tam miejsce (mamy to w koncepcji zaznaczone) na 500 miejsc parkingowych. Na razie jest to wstrzymane, ze względu na to, że przygotowujemy takie tory aglomeracyjne od Zawiercia do Będzina i od Będzina w stronę Katowic – dodaje Helmut Klabis dyrektor zakładu linii kolejowych w Częstochowie.

Na przebudowę połączenie szynowego do portu lotniczego w Pyrzowicach PKP PLK wydało blisko 700 milionów złotych.

Tarnowskie Góry: 10 grudnia odjadą pierwsze pociągi