Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Mam haka na raka! Powstał wyjątkowy dywan!

Autor: w dniu 2023-10-01

Szydełkowali, by lepiej radzić sobie z toczoną przez siebie walką. Efekt ich pracy robi ogromne wrażenie. Podsumowano działania Fundacji Oko w Oko z Rakiem.

Kilka miesięcy w kilku szpitalach onkologicznych na terenie województwa i poza nim pacjenci szydełkowali, przy pomocy koordynatorów i wolontariuszy. Powstała ogromna ilość kolorowych kawałków, które połączono w całość. Przeprowadzone warsztaty sprawiły, że pacjenci nie czuli się sami i na moment zapominali o leczeniu.

-To był projekt na osiem szpitali, nie tylko na Śląsku, gościliśmy w Tomaszowie Mazowieckim, Lublinie, dużo się działo – Justyna Dec, prezes Fundacji Oko w Oko z Rakiem

Co właściwie działo się w tych placówkach?  W każdym szpitalu był koordynator, który zachęcał do wykonywania prostych elementów. Sam pomysł spotkał się z dobrym odbiorem, a projekt "Mam haka na raka" miał na celu wprowadzenie w szpitalu działań, które mogą zmniejszyć stres, który towarzyszy pacjentom onkologicznym. Chodzi o to, by odciągnąć chorych od myśli, które rodzą się w głowie podczas terapii onkologicznej.

-Założeniem projektu było wprowadzenie w szpitalu takiego akcentu rozluźniającego stres, który tam na korytarzach można spotkać – mówi Monika Burszczan, wolontariuszka Fundacji Oko w Oko z Rakiem i pomysłodawczyni projektu "Mam haka na raka".

W szydełkowanie mogli włączyć się zarówno początkujący, jak i zaawansowani użytkownicy.

Poniżej można zobaczyć próbkę tego, co zostało wykonane w sobotę:

Efekt wykonanej pracy zostanie zaprezentowany podczas II Śląskiej Konferencji Onkologicznej dla Kobiet z Rakiem Piersi, która odbędzie się 15 października w Katowicach.

-Tam będzie wszystko od A do Z odnośnie leczenia pacjentki onkologicznej. Będą kwestie związane z chemioterapią, radioterapią, chirurgią, genetyką, fizjoterapią. Przychodząc na konferencję, pacjentka zdobędzie dużą wiedzę na ten temat – niezależnie, czy jest na początku leczenia, w trakcie leczenia czy po leczeniu onkologicznym. Będą znani, lubiani lekarze woewództwa śląskiego i dużo ważnych, ciekawych informacji, które nam, pacjentom, są bardzo potrzebne, żeby być świadomym i świadomie podejmować decyzje o naszym leczeniu onkologicznym – mówi prezes Dec.

Konieczna jest rejestracja. Zatem podsumowanie dotychczasowych działań już za nami, ale nikt nie zamierza osiadać na laurach, bo trwają już przygotowania do kolejnej edycji akcji "Mam haka na raka":

-Od października ruszamy z drugą edycją projektu "Mam haka na raka", czyli z warsztatami szydełkowania w szpitalach lub na oddziałach onkologicznych. Ten hak to nasze szydełko, które z grubego zamienimy na nieco cieńsze i z tych bawełnianych włóczek i kordonków będziemy robić zakładki – mówi Monika Burszczan,

Kolejny cykl warsztatów rozpoczyna się już niebawem.

-Z tym projektem ruszamy od pierwszej środy (października – przyp. red.). Projekt potrwa do końca grudnia. Zapraszamy serdecznie. Gliwice, Instytut Onkologii, Zakład Radioterapii, pierwsze piętro. Warsztaty będą w środę od godziny 8.30 do godziny 12.00 – mówi Monika Burszczan, wolontariuszka Fundacji Oko w Oko z Rakiem i pomysłodawczyni projektu "Mam haka na raka".