Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Marcin Ryszka nie widzi przeszkód i zaprasza na spotkanie w bibliotece

Autor: w dniu 2023-10-25

Paraolimpijczyk, zawodnik blind footballu, komentator sportowy i autor książki. Marcin Ryszka przyjedzie do Piekar Śląskich. Spotkanie zorganizowane będzie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piekarach Śląskich.
Marcin Ryszka urodził się 15 lipca 1990 roku w Czechowicach-Dziedzicach. Stracił wzrok, mając pięć lat. Usunięto mu obie gałki oczne. Z dzieciństwa pamięta kolory, twarze bliskich oraz okolice, w których się wychowywał.

Marcin Ryszka będzie promował książkę

Marcin Ryszka rozpoczął naukę w 1997 roku, kiedy zaczął uczęszczać do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie. Na AGH ukończył studia I stopnia na kierunku zarządzanie i studia magisterskie o specjalności marketing oraz studia podyplomowe – zarządzanie personelem, na UJ studia podyplomowe – menedżer sportu.

Doświadczony sportowiec

Ryszka reprezentował Polskę na Igrzyskach Paraolimpijskich w Pekinie w 2008 r. oraz Londynie w 2012 r. Ma na swoim koncie tytuły mistrza i wicemistrza świata w pływaniu klasycznym. Sport pozostał ważną częścią jego życia. Razem z przyjaciółmi prowadzi fundację "Nie Widząc Przeszkód", która zajmuje się aktywizacją osób niepełnosprawnych, a jej sztandarowym projektem jest sekcja niewidomych piłkarzy – blind football. Komentator sportowy wraz z Jakubem Białkiem napisał książkę pt.: "Nie widzę przeszkód". Opowie o niej podczas organizowanego jutro spotkania.
Książka zrywa z dotychczasowym stereotypem osoby niepełnosprawnej. Autor pokazuje, że mimo utraty wzroku żyje normalnie, pracuje zawodowo, imprezuje, wychowuje syna i zwiedza świat. To zerwanie z przedstawieniem osoby niepełnosprawnej jako słabej, potrzebującej stałej pomocy na rzecz wizerunku osoby realizującej się, podchodzącej do życia z dystansem i humorem. W książce znajdziemy mnóstwo zabawnych anegdot związanych z życiem osób niewidomych i niepełnosprawnych, a także opowieść o realiach, w których żyją.
Wydarzenie odbędzie się w środę, 26 października 2023 o godz. 17.30 w Bibliotece Centralnej przy ul. Kalwaryjskiej. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.