Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Marsz 4 Czerwca w Warszawie. Ulicami przejdzie nawet 50 tysięcy osób

Autor: w dniu 2023-06-04

Zapowiadany od dawna przez Donalda Tuska Marsz 4 Czerwca przejdzie dziś ulicami Warszawy. Zostało zgłoszone, że ma w nim uczestniczyć nawet 50 tysięcy osób, a wśród nich przedstawiciele: świata polityki, samorządu lokalnego, artyści czy mieszkańcy polskich miast.

Ci, którzy zdecydowali się na uczestnictwo w dzisiejszym wydarzeniu, będą gromadzić się już około 11.00 w bliskiej okolicy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wyruszą stamtąd, pokonując trasę o długości około 3,5 kilometra, by finalnie około godziny 18.00 spotkać się na placu Zamkowym.

 Marsz 4 Czerwca – sprzeciw wobec PiS i "Lex Tusk"

W związku z organizacją wydarzenia od rana zamykane są różne arterie na mapie stolicy, w związku z czym będą występować utrudnienia zarówno z poruszaniem się po mieście samochodem, jak i komunikacją miejską.

Data, którą wybrali organizatorzy nie jest przypadkowa, bo 4 czerwca 1989 roku zorganizowane zostały pierwsze, częściowo wolne wybory od czasów II wojny światowej. Na zaproszenie organizatora – Donalda Tuska – odpowiedzieli przedstawiciele opozycyjnych partii politycznych, samorządowcy, przedstawiciele organizacji samorządowych, artyści. Chcą w ten sposób pokazać swoje niezadowolenie z działań obecnego rządu, jednak innym celem jest też pokazanie sprzeciwu wobec "Lex Tusk".

Dziś także zgłoszone zostały inne zgromadzenia, w tym te organizowane przez środowiska narodowców i organizacje antyaborcyjne