Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Maszynownia Żywiołów oficjalnie otwarta

Autor: w dniu 2024-04-18

Nowoczesne centrum edukacji ekologicznej otwarto dziś w Tarnowskich Górach. Mieści się w nieczynnym dotąd budynku maszyny wyciągowej Kopalni Zabytkowej – stąd nazwa… Maszynownia Żywiołów.

Maszynownia Żywiołów, jako centrum edukacyjne, poświęcone jest żywiołom, z których najważniejszym jest – jak podkreślają pomysłodawcy – woda. To właśnie ona odegrała ważną rolę w historii regionu.

– Od teraz budynek spełnia rolę dydaktyczną. Zainstalowaliśmy współczesne urządzenia medialne, będziemy prowadzić zajęcia z dziećmi. Na zajęciach poruszamy temat wody – skąd woda się bierze, jak należy ją szanować, jak należy wodę oczyszczać, co się z nią dzieje po zużyciu. Z tym wszystkim zapoznają się dzieci – mówi Andrzej Kupka, przewodnik w Zabytkowej Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach.

Maszynownia Żywiołów to nie tylko, jak przekonują osoby zaangażowane w projekt, podróż przez dzieje wody, bo jest to również przestrzeń "edukacji ekologicznej". Najnowsze technologie mają za zadanie, jak czytamy, kształtować codzienne nawyki i zachowania, dzięki którym można zadbać o środowisko naturalne. Przez zagadnienia te przeprowadzają najmłodszych Karlik i Gwarek – postaci stworzone na wzór gry Minecraft, szczególnie bliskiej przedstawicielom najmłodszego pokolenia.

Fot. Gabriela Kokott-Drzyzga

Stała oferta, skierowana zarówno do grup szkolnych jak i turystów indywidualnych, obejmująca zwiedzanie Maszynowni Żywiołów ma być dostępna od maja. Jak przebiegało dzisiejsze zwiedzanie? Uwieczniła to na fotografiach nasza reporterka Gabriela Kokott-Drzyzga:

Fot. Gabriela Kokott-Drzyzga

Fot. Gabriela Kokott-Drzyzga

Fot. Gabriela Kokott-Drzyzga