Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Kolejna tragedia w kopalni. Jest instytucja, która niesie pomoc

Autor: w dniu 2024-04-18

Historia polskiego górnictwa pełna jest ludzkich tragedii. Ostatnia ofiara śmiertelna to 43-letni górnik, który stracił życie, pracując w kopalni "Mysłowice-Wesoła".  Działa w naszym województwie instytucja dająca wsparcie rodzinom tych, którzy nie wrócili z szychty.
W kopalni Mysłowice-Wesoła zginął wczoraj wieczorem 43-letni górnik. To już kolejna tragedia górnicza w ostatnim czasie. Na terenie Piekar Śląskich, ale nie tylko, od lat działa Agata Kowalczyk ze Stowarzyszenia Wdów i Sierot Górniczych. Nietuzinkowa osoba angażuje się od lat w działalność Stowarzyszenia oraz działania wolontariackie. Warto przy tym podkreślić, że wsparcie potrzebującym niesie także – w najtrudniejszych chwilach – Fundacja Rodzin Górniczych, której jednym z głównych celów statutowych jest wpieranie rodzin górników, którzy zginęli w wyniku wypadków przy pracy.
Fundacja ustanowiona w 1997 roku w ciągu 26 lat istnienia zdołała pozyskać i przekazać na rzecz przeszło 5500 podopiecznych ponad 36 mln złotych. W 2023 roku podobnie jak w latach poprzednich Fundacja przekazywała pomoc zapomogową i stypendialną, ale to nie wszystko. W 2023 roku zrealizowano 12 projektów pomocowych na łączną kwotę ponad 450 tys. zł, w tym m.in. projekty obejmujące: dofinansowania do zakupu leków i wyrobów medycznych, rehabilitacji dla chorych, niepełnosprawnych lub będących w wieku senioralnym podopiecznych, warsztaty edukacyjne dla wdów, zimowisko i wyjazd kolonijny dla sierot górniczych, a na koniec roku pomoc społeczną w okresie zimowo-świątecznym dla najbardziej potrzebujących i paczki świąteczne dla seniorów.
Ci, którzy chcieliby udzielić wsparcia potrzebującym, w obliczu tragedii, mogą przekazać darowiznę na konto bankowe Fundacji Rodzin Górniczych PKO BP 41 1020 2313 0000 3802 0349 5611.